logo
Wersja dla niedowidzących
  Ochotnicze Hufce Pracy Opolska Wojewódzka Komenda
      
corner
Statystyki
Rejestr zmian
Mapa strony
Instrukcja biuletynu
Pliki do pobrania
corner
  
corner corner
corner corner
 INFORMACJE
minus Informacje ogólne
plus Wojewódzka Komenda OHP
 DOKUMENTACJA
minus Podstawa prawna
plus Majątek OWK
plus Przeprowadzone kontrole i rejestry
minus Tryb rozpatrywania wniosków
minus Zamówienia publiczne
plus Plan zamówień publicznych
 STRUKTURA ORGANIZACYJNA
minus Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży
minus Młodzieżowe Biura Pracy
minus Mobilne Centrum Informacji Zawodowej
minus Młodzieżowe Centra Kariery
minus Ośrodki Szkolenia i Wychowania
plus Hufce Pracy
 DZIAŁALNOŚĆ OPOLSKIEJ WK
minus Współpraca z zagranicą
   minus Projekty zrealizowane w 2020 r.
   minus Projekty zrealizowane w 2019 r.
   minus Projekty zrealizowane w 2018 r.
   minus Projekty zrealizowane w 2017 r.
   minus Projekty zrealizowane w 2016 r.
   minus Projekty zrealizowane w 2015 r.
   minus Projekty zrealizowane w 2014 r.
   minus Projekty zrealizowane w 2013 r.
   minus Projekty zrealizowane w 2012 r.
   minus Projekty zrealizowane w 2011 r.
   minus Projekty zrealizowane w 2010 r.
   minus Projekty realizowane w 2021r.
   minus Projekty zrealizowane w 2009 r.
plus Projekty współfinansowane z EFS
minus Refundacja
minus Rekrutacja
 INFORMACJE
minus Redakcja Biuletynu
minus Wyjaśnienie skrótów
minus Deklaracja dostępności
 Sprawy do załatwienia
A A A


Spotkanie przygotowawcze do międzynarodowych warsztatów artystycznych „Natura – człowiek – miasto”

 

W dniach od 9 do 11 kwietnia odbyło się w Gerze spotkanie przygotowawcze międzynarodowych warsztatów artystycznych "Natura - człowiek - miasto". W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji z Polski, Bułgarii, Rumunii i Niemiec. Opolską Wojewódzką Komendę reprezentowała Specjalista ds. wdrażania projektów europejskich i współpracy międzynarodowej Magdalena Wiora.

Poza omówieniem programu projektu, uczestnicy zwiedzili placówkę kształceniową FAA, muzeum bizmutu i warsztaty artystyczne na terenie Federalnej Wystawy Ogrodów w Budze.

 

 

Międzynarodowa konferencja „Szanse w przyszłości dla młodzieży Europy”

 

W dniach 27 – 28 maja 2008 roku w Gerze odbyła się międzynarodowa konferencja na temat  „Szanse w przyszłości dla młodzieży Europy – wymiana doświadczeń.” Brała w niej udział przedstawicielka Opolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP Beata Tomczak, na co dzień doradca zawodowy MCiZ w Oleśnie. Drugą osobą reprezentującą stronę polską była Danuta Kancelarczyk z Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnie.

Podczas konferencji uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w dyskusji na temat pracy młodych ludzi w Europie, znaczenia i korzyści wynikających z wdrażania i realizowania międzynarodowych projektów z udziałem młodzież, jak i przedstawić sytuację młodych ludzi wkraczających na rynek pracy w swoich krajach. Reprezentant OWK przedstawiła obecnym projekt realizowany w 2007 roku „18-24 Czas na samodzielność”.
Konferencja realizowana była ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Prócz strony niemieckiej i polskiej, uczestniczyły w niej również organizacje z Włoch i Holandii.
Organizatorem wyjazdu opolskiej grupy był Zespół ds. Wdrażania Programów Europejskich i Współpracy Międzynarodowej OWK.

 

 

Wizyta studyjna „Poznajmy się lepiej – współpracujmy lepiej”

 

W dniach od 26 do 31 maja Opolska Wojewódzka Komenda OHP gościła uczestników międzynarodowej wizyty studyjnej „Poznajmy się lepiej – współpracujmy lepiej”. Celem spotkania, w którym uczestniczyli pracownicy młodzieżowi ze Szkół Średnich w Bruntalu i Rymarovie w Czechach, Urzędów Miasta Ukmerge na Litwie Tallina w Estonii i szkoły artystycznej w Timiszoarze w Rumunii, była wymiana doświadczeń w pracy z młodzieżą i dyskusja na temat przyszłych wspólnych działań.

W programie wizyty znalazły się spotkania w Opolskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP, Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Oleśnie, Młodzieżowym Domu Kultury, III Liceum Ogólnokształcącym, Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym, czy też w Urzędzie Miasta z wiceprezydentem Arkadiuszem Karbowiakiem.
Uczestnicy mieli też okazję dyskutować na temat systemów edukacji w poszczególnych krajach, problemów występujących w pracy z młodzieżą i pomysłów na wspólne projekty.
Projekt realizowany był w ramach Akcji 4 Programu Młodzież w Działaniu. Organizatorem był Zespół ds. Wdrażania Programów Europejskich i Współpracy Międzynarodowej OWK.

 

 

Warsztaty artystyczne „Natura – człowiek – miasto”

 

W ramach Akcji I Programu „Młodzież w działaniu” w dniach od 26.05. 2008 r. do 06.06.2008 r. w Gerze realizowany został projekt „Natura – Człowiek - Miasto”, w którym uczestniczyła młodzież ze Środowiskowego Hufca Pracy w Kędzierzynie –Koźlu. Do pięciostronnej wymiany, prócz naszej grupy, zaproszona została młodzież z Niemiec, Łotwy,  Rumunii i Bułgarii.

Na Międzynarodowych Warsztatach Artystycznych spotkała się młodzież z różnych stron Europy, nie tylko ze szkół artystycznych, mówiąca różnymi językami, mająca  odmienne poglądy  i plany na przyszłość. Dwa tygodnie spędzone w Niemczech były czasem intensywnej pracy i nauki oraz integracji, zabawy, poznawania nowych kultur, miejsc i zawierania ciekawych znajomości.

Projekt zakończył się wystawą wszystkich prac wykonanych przez uczestników. Otwarciem wernisażu, przygotowaniem wystawy i ustawieniem rzeźb na terenie ogrodów, zajmowała się sama młodzież, korzystając jedynie z drobnych porad fachowców.
Dwutygodniowe spotkanie młodzieży stało się dla uczestników nie tylko praktyczną nauka różnych technik rzeźbiarskich, lekcją twórczego myślenia i artystycznych kreacji oraz umiejętności porozumiewania się w obcych językach, ale także akceptacji, tolerancji, otwartości, przełamywania stereotypów i swoich barier. Młodzi ludzie otrzymali szanse poznania swoich, często ukrytych dotąd możliwości, predyspozycji i tym samym wzmocnienia poczucia własnej wartości.

Organizatorzy projektu, prócz ciekawej pracy, przygotowali dla uczestników wiele, nie tylko artystycznych atrakcji. W Gerze - mieście malarza Otto Dixa, zwiedzaliśmy ratusz, Oranżerię, podziemia miejskie, galerie i wystawy fotografii oraz dom Otto Dixa, w Altenburgu starówkę, XV wieczny zamek i gotyckie kościoły, w Lichtenfels międzynarodową wystawę rzeźby drewnianej.

 

 

Delegacja OWK w Alytusie

 

Czteroosobowa delegacja Opolskiej Wojewódzkiej Komendy, w dniach 13.06-16.06.2008 roku przebywała na Litwie na zaproszenie mera miasta Alytus w związku z obchodami Dni Alytusa. Zaproszeni na święto liczni przedstawiciele miast partnerskich wspólnie uczestniczyli w oficjalnej uroczystości, która rozpoczęła się na Placu Ratuszowym od wciągnięcia na maszt flag miasta, z wizerunkiem białej róży na czerwonym tle.

Następnie mer miasta Ceslovas Daugela przywitał zebranych mieszkańców i przybyłych gości z zagranicy, życząc wszystkim radosnego, pogodnego i udanego święta.
Uroczystościom towarzyszył jarmark z licznymi wyrobami rzemieślniczymi oraz pokazami „ginących zawodów” i żywej archeologii. Jednocześnie na scenie przyległej do budynku ratusza prezentowały się alytuskie zespoły taneczne i śpiewacze oraz grupy z przybyłych miast partnerskich, odbył się międzynarodowy turniej w chodzie na 400m, a także bicie rekordu - przemarsz ulicami miasta ponad 5 tysięcznego dziecięcego pochodu.
W trzydniowym programie był też czas na oficjalne spotkanie w Ratuszu, podczas którego delegacje miast partnerskich wystąpiły z powitalnym słowem oraz wręczyły władzom miasta symboliczne upominki.
Pozdrowienia z Opola przekazał wiceprezydent miasta Opola Jan Kwiatkowski, który w wystąpieniu podkreślił rolę Opolskiej WK OHP w rozwijaniu i w promocji kontaktów z miastem Alytus, a Komendant Wojewódzki OHP Józefa Ziemnik w swojej wypowiedzi potwierdziła edukacyjne znaczenie wymiany młodzieży zarówno dla strony polskiej jak i litewskiej.
Na odrębnym spotkaniu zostało podpisane nowe porozumienie o rozwoju kontaktów i kontynuowaniu wieloletniej współpracy pomiędzy Opolską WK OHP i Urzędem Miasta Alytus. Porozumienie podpisali Naczelnik Wydziału Oświaty Vytuolis Valunas oraz Wojewódzki Komendant OHP Józefa Ziemnik.

Partnerzy litewscy zorganizowali też wycieczkę turystyczną do Metelskiego Parku Krajobrazowego, Druskiennik oraz statkiem po Niemnie do Liskiawy. Podczas wspólnego zwiedzania mieliśmy okazję poznać się z partnerskimi organizacjami z różnych krajów i nawiązać nowe kontakty, co z pewnością zaowocuje nowymi wspólnymi projektami.

 

 

Międzynarodowy Obóz Młodzieży w Wiśle

 

W okresie od 30 czerwca do 13 lipca br. odbywał się w Wiśle Międzynarodowy Obóz Młodzieży. Organizatorem była Opolska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy. W malowniczo położonym ośrodku wypoczynkowym „Kłos” zamieszkała młodzież z litewskiej Dzukiji, niemieckiej Turyngii i Opolszczyzny, łącznie z opiekunami 62 osoby. Głównym celem obozu było poznanie kultury i tradycji górali beskidzkich i Śląska Cieszyńskiego. Międzynarodowy charakter obozu był też wyśmienitą okazją do zapoznania się ze zwyczajami i językiem koleżanek i kolegów z innych krajów.

Podczas obozu przeprowadzone zostały warsztaty „Ścieżkami tradycji”, podczas których zaprezentowane zostały regiony, państwa i ich kultura. Uczestnicy próbowali też regionalnych potraw. W programie znalazły się liczne wycieczki, piesze górskie z przewodnikiem beskidzkim Marianem Wantulokiem, na Skrzyczne, Baranią Górę i Stożek, czy też autokarowe do Cieszyna, Wadowic i Żywca. Młodzież uczestniczyła w zajęciach sportowych, zabawach i konkursach, zażywała kąpieli w Wiśle i na krytej pływalni w Skoczowie. Miała też okazję zobaczyć etap kolarskiego Wyścigu Solidarności, którego trasa przebiegała przez Szczyrk i Wisłę. Nad całością programu czuwał personel obozowy pod kierownictwem Komendanta ŚHP w Brzegu Marka Ściślaka.
Laureaci konkursów podczas wieczoru pożegnalnego otrzymali nagrody, medale i dyplomy. We wręczeniu uczestniczyła Wojewódzki Komendant OHP Józefa Ziemnik. Uczestnicy opuszczali Wisłę ze smutkiem, ale i nadzieją, że spotkają się wkrótce przy okazji kolejnego międzynarodowego projektu.

Obóz realizowany był w ramach Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży. 

 

 

Międzynarodowy Obóz Młodzieży w Alytusie

 

W terminie 29.06.-14.07.2008 dwudziestoosobowa grupa polskiej młodzieży z Opolszczyzny kolejny raz odpoczywała w litewskim Alytusie, mieście położonym nad Niemnem w odległości 60 km od granicy z Polską. W tym roku tematem przewodnim spotkania pod hasłem ,,Ścieżkami tradycji” były warsztaty kulturoznawcze. Obok młodzieży z Polski, wzięła w nich udział również dwudziestoosobowa grupa Litwinów.

W czasie pobytu szczególna uwaga została zwrócona na poznanie dawnej kultury Litwy. Wycieczki  do Metelskiego Parku Krajobrazowego, wyjazd do Trok, gdzie młodzież zobaczyła miejscowy zamek, do Kiernawy, gdzie wzięła udział w festynie archeologicznym, zwiedzanie muzeum etnografii, czy liczne zajęcia warsztatowe pozwoliły nam bliżej poznać dziedzictwo kulturowe Litwy. W czasie pobytu  szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się dwudniowa wycieczka nad morze do Kłajpedy i Palangi oraz zwiedzanie Kowna, Wilna i Druskiennik.

Przez cały czas trwania obozu rozgrywane były zawody w koszykówkę, piłkę nożną, tenisa stołowego, szachy i warcaby, by na koniec wyłonić i nagrodzić najlepszych zawodników. Liczne dyskoteki oraz ogniska, na których młodzież rywalizowała w śpiewaniu znanych i popularnych w swoim kraju piosenek, znacznie zbliżyła do siebie uczestników, tak, że w czasie pożegnań nie obyło się bez łez i obietnic powrotu w przyszłym roku.
Podstawą do wyjazdów na Litwę jest nie tylko porozumienie Opolskiej WK OHP z Wydziałem Oświaty miasta Alytus o współpracy i wymianie młodzieży, ale też długoletnia przyjaźń i wspólne wieloletnie doświadczenie w realizacji wymiany polsko-litewskiej.

 

 

Praktyka stolarska w Gerze

 

W dniach od 7 do 13 września odbyła się w Gerze praktyka zawodowa stolarzy. Uczestniczyła w niej grupa z ŚHP Brzeg. Pod okiem niemieckich instruktorów młodzież wykonała karmiki dla ptaków, poznając przy tym tajniki zawodu.

Prócz zajęć praktycznych organizator zapewnił uczestnikom rozrywkę – grę w kręgle, mini golfa, strzelanie z łuku, zajęcia w parku linowym i na ściance wspinaczkowej oraz liczne wycieczki. Młodzież miała okazję zwiedzić muzeum miejskie i przyrodnicze. Obie grupy przestawiły swoje miasta i państwa podczas wieczorków narodowych. Grupa polska pokazała multimedialną prezentację Opolszczyzny i Brzegu oraz poczęstowała wszystkich żurkiem.
Uczestnicy projektu zakwaterowani byli w schronisku na peryferiach miasta, w cichej zielonej okolicy. Projekt dofinansowany został ze środków PNWM i Zarządu Województwa Opolskiego. 

 

 

Obóz sportowy w Gerze

 

Kolejnym epizodem partnerskiej współpracy w  wymianie młodzieży pomiędzy  Stadtverwaltung Gera w Niemczech, a OWK OHP w Opolu, był zorganizowany wspólnie z partnerem niemieckim obóz sportowy. Odbył się on w dniach 19.10 – 26.10.2008r. z udziałem sześcioosobowej reprezentacji młodzieży polskiej – uczestników ŚHP w Brzegu i OSiW w Oleśnie.

Chłopcy uczestniczyli  m.in. w turnieju tenisa stołowego (zajęli dwa pierwsze miejsca), mini golfa, bowlingu, squasha, rzutach lotką, biliarda, ćwiczyli jazdę na łyżworolkach po specjalnym torze, próbowali swych sił w parku linowym, kąpali się w miejscowym basenie krytym. Poza zajęciami sportowymi gospodarze proponowali nam przejażdżkę kolejką wąskotorową, zwiedzanie miejscowego ogrodu zoologicznego oraz wycieczki piesze okolicznymi szlakami turystycznymi, co pozwoliło nam poznać bujną przyrodę tego zakątka Turyngii. Zajęcia uzupełniały oczywiście inne atrakcje, tj. ogniska z pieczeniem kiełbasek, gry i zabawy integracyjne, wieczorki taneczne. Poza uczestnictwem w zajęciach sportowych, ważną wartością obozu było wzajemne poznawanie się młodzieży, przełamywanie stereotypów, ciągła konwersacja i wzajemna nauka języków.

Obóz zrealizowany został dzięki dofinansowaniu PNWM i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

 

Warsztaty ekologiczne w Głubczycach

 

W dniach od 26.10. – 01.11.2008 r. odbyły się w Głubczycach Polsko-Niemieckie Warsztaty Ekologiczne. Młodzież Hufca Pracy Głubczyce wspólnie z młodzieżą niemieckiego gimnazjum z Gery brała udział w dwujęzycznych lekcjach na temat ekologii, poznawała zasady działania Głubczyckiej Oczyszczalni Ścieków, zwiedzała Park Krajobrazowy na Górze Św. Anny i odwiedziła odnoszący szczególne sukcesy w edukacji proekologicznej Zespół Szkół Specjalnych przy SOSW Głubczyce.

W ramach projektu młodzież wykonywała m.in. prace porządkowe w Głubczyckim Parku Miejskim (Świątynia Dumania), Parku Młodzieżowym przy ul. Jana III Sobieskiego, a także przy grobach żołnierzy poległych w I Wojnie Światowej. Chłopcy z Głubczyc i Gery pracowali w grupach mieszanych, co sprzyjało ich integracji.

Wspólne wieczory sportowe tak wszystkich zbliżyły, że w ostatni dzień z inicjatywy polskich chłopców doszło do wymiany podpisów na koszulkach sportowych, które wcześniej otrzymali.
Projekt połączył nie tylko młodzież, ale i opiekunów polskiej i niemieckiej grupy. Na zakończenie pan Ryszard Kańtoch, komendant Hufca Pracy w Głubczycach i pani Monika Lange, opiekunka młodzieży gimnazjum z Gery wymienili się adresami i skromnymi upominkami.
Działania naszej grupy zostały  pozytywnie przyjęte przez władze lokalne. Pan Jan Krówka, Burmistrz Miasta zaprosił nas na spotkanie w Urzędzie Miasta i Gminy, doszło również do spotkania z przedstawicielami Starostwa Powiatowego.

Przedsięwzięcie zostało zarejestrowane przez lokalne media: Radio Opole, Telewizję Głubczyce, Głos Głubczyc i Rzecz Powiatową.

Projekt współfinansowany był ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Nazwa dokumentu: Projekty zrealizowane w 2008 r.
Osoba, która wytworzyła informację: system admin
Osoba, która odpowiada za treść: system admin
Osoba, która wprowadzała dane: system admin
Data wytworzenia informacji: 2008-11-20 12:40:06
Data udostępnienia informacji: 2008-11-20 12:40:06
Data ostatniej aktualizacji: 2009-01-06 12:41:17

Wersja do wydruku...

corner   corner