W ubiegłym tygodniu pracownicy Młodzieżowego Centrum Kariery oraz Punktu Pośrednictwa Pracy spotkali się z kadrą Środowiskowego Hufca Pracy w Namysłowie celem podsumowania dotychczasowego przebiegu rekrutacji na nowy rok szkolny 2018/2019.


Dla dzieci głównym źródłem informacji o rynku pracy są rodzice, którzy mają największy wpływ na wybór ścieżki edukacyjno – zawodowej swoich pociech. Do zależności, które w bardzo istotny sposób warunkują dalszy rozwój dzieci należą między innymi poziom wykształcenia i kwalifikacji zawodowych ich rodziców, pochodzenie społeczne oraz ich pozycja majątkowa i zawodowa. Włączenie się pracowników jednostek rynku pracy w proces naboru do ostatnich klas szkoły podstawowej z oddziałami przysposabiającymi do nauki zawodu spowodowane jest tym, że oferta OHP skierowana jest przede wszystkim do młodzieży zagrożonej wypadnięciem z systemu edukacji wywodzącej się z rodzin dysfunkcyjnych, często dotkniętych bezrobociem. Ta ściśle określona przynależność społeczna ma istotny wpływ na wykształcenie dziecka, wybór szkoły, a w późniejszym etapie na wybór zawodu. Bezrobotny, często słabo wykształcony, nieporadny życiowo rodzic nie stanowi wiarygodnego źródła informacji o rynku pracy. Niejednokrotnie zdarza się, że ojciec lub matka przekazują stereotypowe dane dot. danego kierunku kształcenia bądź zawodu określając je jako niskopłatne, wymagające długiego przygotowania zawodowego czy też wysiłku fizycznego. W okresie dojrzewania, nieukształtowany młody człowiek oczekuje wsparcia ze strony najbliższych w podjęciu tak ważnej decyzji jakim jest wybór kształcenia. Jednak niewiedza o realiach rynku pracy połączona z wyobrażeniami dot. przyszłości własnego dziecka może doprowadzić do tego, że młody człowiek będzie tak kształtował swoją ścieżkę edukacyjno – zawodową, że zaprowadzi go ona do zdobycia zawodu sprzecznego z jego zainteresowaniami, pasjami, ambicjami i umiejętnościami.
Młodzież, która w tym roku rozpocznie swoją naukę w szkole podstawowej już za rok będzie musiała zdecydować o swojej przyszłości dot. wyboru kształcenia, zawodu, przyszłej pracy. Dojrzewający, rozchwiany emocjonalnie absolwent szkoły podstawowej, nie posiadający doświadczenia oraz rozeznania w świecie zawodów będzie musiał podjąć decyzję, od której będzie zależało dalsze jego życie, status społeczny i materialny, a także spełnienie osobiste. Rozpoczęcie orientacji zawodowej już w momencie rekrutacji do ŚHP stanowi preludium do przemyślanego startu w dorosłe życie, które poprzez wybór odpowiedniej szkoły oraz zawodu pozwoli na wejście oraz funkcjonowanie na zmieniającym się rynku pracy.

Ilona Różniecka