Dobiegła końca polsko – ukraińska przygoda z tradycyjnym rzemiosłem. Projekt „Kuj żelazo póki gorące: polsko – ukraińska wymiana doświadczeń” (sfinansowany z Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży) realizowany był w terminie od 25.08.2018r. do 01.09.2018r., w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Oleśnie, wspólnie z Wyższą Szkołą Sztuk Użytkowych i Dekoracyjnych Lwowskiej Narodowej Akademii w Kosowie.


Przez 8 dni uczestnicy tworzyli kreatywną przestrzeń do dialogu międzykulturowego, łączenia tradycji ze współczesnością w zakresie: kowalstwa, stolarstwa, ślusarstwa. Młodzież zgłębiła wiedzę na temat dziedzictwa, kultury, tradycji własnej i partnera. W tym celu odbyły się warsztaty historyczne, kulturowe, praktyczne (z instruktorami zawodu), wycieczki edukacyjne. Każdy dzień kończył się pracami nad dokumentacją (w tym fotograficzną) projektu oraz ewaluacją.
W pierwszych dniach spotkania odbyły się warsztaty kulturowe i historyczne, a także wycieczka edukacyjna do Muzeum Wsi Opolskiej, co było ciekawym, inspirującym wstępem do dalszych działań projektowych. Trzeciego dnia beneficjenci projektu kontynuowali zgłębianie wiedzy teoretycznej poprzez doświadczenie. Wizyta w Muzeum w Oleśnie pozwoliła na poznanie historii rzemiosła tradycyjnego na ziemi Oleskiej, a także samego miasta. Później rozpoczęto przygotowania do zajęć praktycznych. Na warsztatach z instruktorami z OSiW młodzież poznała zasady BHP, główne zasady rysunku technicznego i przygotowania miejsca pracy, po czym przystąpiła do szkicowania i projektowania przedmiotów – rezultatów projektu.

Ola1

                                                                 Warsztaty praktyczne; rysunek techniczny; szkicowanie przedmiotów

Następnie przyszedł czas na poznanie kolejnego miejsca pracy – kuźni w Chocianowicach. Właściciel zaprezentował jej krótką historię, a później omówiono elementy i zakres prac kowalskich. Dzień zakończył się ewaluacją, wypełnianiem zeszytów projektowych i integracją na kręgielni. W czwarty dzień młodzież pracowała w grupach do późnych godzin popołudniowych na warsztatach: kowalskich, ślusarskich i stolarskich, wypracowując wcześniej zaplanowane rezultaty.

Ola3     Ola4

                                Prace nad herbem na bramę wejściową                                                       Warsztaty u Kowala

Piątego dnia miała miejsce wycieczka do Tarnowskich Gór, gdzie uczestnicy zwiedzali Zabytkową Kopalnię Srebra, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolejnego dnia, zgodnie z planem, młodzież złożyła wizytę na Warsztatach Terapii Zajęciowej w Oleśnie, gdzie poznała podopiecznych warsztatów, ofertę placówki. Odwiedziny zaowocowały ustaleniem wspólnych planów na przyszłość. Następnym punktem programu była wycieczka do nowoczesnego zakładu pracy „Aludesign” w Gorzowie Śląskim. Pod okiem Kierownika i Dyrektora zakładu poznała nowoczesne technologie wykorzystywane w przemyśle.

Ola7

Aludesign w Gorzowie Śląskim

Popołudniu kontynuowano prace na warsztatach, każda z grup kończyła swoje elementy: na ślusarni wykonano ozdoby z metalu, w tym róże, a także zamontowano herby na skrzydłach bramy wejściowej do Ośrodka. Tymczasem na stolarni ukończono przybory użytku codziennego, ozdoby i szkatułki na biżuterię. Finałem tego dnia był Wieczorek Ukraiński.

Ola8

Wykonanie róży

Przedostatni dzień był poświęcony na przygotowania do wystawy upowszechniającej rezultaty – każdy z beneficjentów „dopieszczał” swoje prace, które zostały wyeksponowane w sali OSiW. Dzięki przygotowanym plakatom odwiedzili nas mieszkańcy Olesna i zaproszeni przedstawiciele władz gminnych i samorządowych oraz instytucji pożytku publicznego. Wszystkie prace zbiorowe i indywidualne wzbudziły podziw i zainteresowanie. Po wywiadach do prasy uczestnicy projektu otrzymali upominki od przedstawicieli władz gminy i powiatu. Goście również nie wyszli z pustymi rękami – otrzymali wykonane podczas warsztatów ślusarskim róże. Miłym akcentem było wręczenie delegacji podopiecznych WTZ krzyży tzw. ochronnych. Popołudniu pełnego wrażeń dla rozładowania emocji beneficjenci udali się na oleski „Orlik”, aby rozegrać mecz piłki nożnej. Po zaciętym pojedynku w atmosferze fair-play goście rozgromili gospodarzy wynikiem 10:3. Po kolacji grupa polska zorganizowała Wieczór Narodowy, na którym przedstawiono prezentację na temat kraju regionu i okolicy. Ostatni dzień nie oznaczał zwolnienia tempa. Od rana uczestnicy uzupełniali zeszyty projektowe i wypełniali ankiety ewaluacyjne. W południe wszyscy spotkali się na świetlicy, aby podsumować projekt i przeprowadzić ewaluację. Na narysowanym drzewie każdy zawieszał karteczki z oceną pozytywną i negatywną, co wywołało żywą dyskusję. Na koniec beneficjenci złożyli zeszyty projektowe a w zamian otrzymali pamiątkowe kubki ze zdjęciem i z logo PURWM.

Ola6

Ewaluacja

Projekt został sfinansowany ze środków

Logo PURWM wspolne

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji nie dopowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.