W roku 2018 Opolska Wojewódzka Komenda OHP zrealizowała następujące projekty dla młodzieży:

"Litewsko-polski obóz turystyczno-rekreacyjno-sportowy"

Na podstawie porozumienia partnerskiego oraz zaproszenia do uczestnictwa w projekcie organizowanym przez Szkołę Rzemiosła Artystycznego z miasta Alytus (Litwa) do udziału w projekcie przystąpiło 20 uczestników OHP z terenu województwa opolskiego wraz z dwoma opiekunami z kadry OWK. Przedsięwzięcie zrealizowano w okresie 25 czerwca – 05 lipca 2018r.

https://www.opolska.ohp.pl/aktualno%C5%9Bci/300-wakacje-na-litwie.html


 

„Praktyki zagraniczne szansą na sukces zawodowy”

Opolska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kształcenia Zawodowego - Berufsbildungsverein Eberswalde e.V od 1 września 2016 roku realizowała projekt mobilności p.n. „Praktyki zagraniczne szansą na sukces zawodowy”, który zakończył się 30 czerwca 2018 roku. 

Inicjatywa uzyskała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i była częścią projektu systemowego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji: „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”, wykonywanego w IV osi priorytetowej Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Projekt był adresowany do młodzieży OHP w wieku od 16 do 19 lat z jednostek terenowych Opolskiej WK OHP. Zrekrutowano 48 osób, które podzielono na 3 grupy.

W ramach projektu odbyły się mobilności dwóch grup 16- osobowych. Uczestnicy OHP wyjechali do Bad Freienwalde na miesięczne staże, które odbywały się w warsztatach szkoleniowych lub u lokalnych pracodawców w wymiarze 160 godzin zajęć praktycznych i teoretycznych, podnoszących kompetencje zawodowe w wybranych zawodach. Oprócz kompetencji stricte zawodowych uczestnicy podnieśli kompetencje społeczne i językowe.

Pierwszy staż odbył się w okresie od 6 marca do 31 marca 2017 roku, drugi - od 10 kwietnia do 05 maja 2017r.

Ostatnią mobilność odbyła się się w terminie od 09 kwietnia do 04.05.2018r. również dla 16 osób. Grupie towarzyszyło dwóch opiekunów.

Pobyt każdej grupy za granicą trwał 26 dni, a same praktyki obejmowały 20 dni roboczych. Stażyści rozwijali w tym czasie swoją wiedzę i kompetencje w wybranych zawodach: budowlanych, gastronomicznych, w zawodzie fryzjera, mechanika pojazdów samochodowych, ślusarza, a także poznawali nowe technologie, materiały, surowce, wymogi europejskiego pracodawcy. Zdobyte doświadczenia będzie przydatne zarówno na europejskim jak i lokalnym rynku pracy. Pomocny w tym zakresie będzie także honorowany na europejskim rynku pracy Certyfikat Europass - Mobility, który potwierdza nabyte kwalifikacje po zakończeniu stażu. W wolnym czasie młodzież podczas pobytu w Niemczech korzystała z programu kulturalnego, zawierającego wycieczki edukacyjne i zajęcia sportowe, co przyczyniło się do rozwoju osobistego beneficjentów a także ich umiejętności społecznych, językowych oraz interpersonalnych.

Wszyscy praktykanci, oprócz miesięcznego stażu zawodowego byli objęci wsparciem w postaci przygotowania kulturowego, w ilości 10 godzin dydaktycznych na osobę. Zapoznali się oni z kulturą, obyczajami, tradycją, historią, geografią Niemiec, niemieckim rynkiem pracy i prawem pracy. Tworzyli europejskie CV i aktywnie poszukiwali pracy przy pomocy sieci EURES. Przygotowanie pedagogiczne, obejmujące 10 godzin na osobę, odbywało się w formie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego i kładło nacisk na stałe motywowanie do wyjazdu oraz integrację z resztą uczestników. Przygotowanie językowe (kurs języka niemieckiego w wymiarze 30 godzin) przeprowadzone przed wyjazdem – było kontynuowane podczas praktyk zawodowych w kraju partnera, gdzie beneficjenci zgłębiają tajniki języka branżowego.

Projekt wpisany był w strategię „Europa 2020”, sprzyjał włączeniu społecznemu, przeciwdziałał wykluczeniu poprzez niwelowanie niedoborów kompetencyjnych. Jego efektem jest wyrównanie szans wśród młodzieży, również takiej, która znajduje się w niekorzystnej sytuacji, a przede wszystkim zwiększenie mobilności zawodowej, elastyczności, umiejętności adaptowania się do szybko zmieniających się warunków na rynku pracy.

Praktyki zagraniczne dają szansę osiągnięcia sukcesu zawodowego, a odpowiednio wykwalifikowany i przeszkolony uczestnik stażu stanowi atrakcyjną propozycją dla europejskiego pracodawcy.

 

Linki do artykułów:


"Praktyki zagraniczne szansą na sukces zawodowy”

„Praktyki zagraniczne szansą na sukces zawodowy” – kolejna grupa stażystów wyjechała do Niemiec

„Praktyki zagraniczne szansą na sukces zawodowy”

"Stażyści powrócili z Niemiec"

EU flag Erasmus vect POS

 

 


Polsko-niemiecko-ukraińskie spotkanie młodzieży: "Smacznie, zdrowo, na sportowo!"

Opolska Wojewódzka Komenda OHP od 25.06.2018 do 03.07.2018 r. realizowała projekt "Smacznie, zdrowo, na sportowo". W projekcie uczestniczyło 36 osób, w tym: 6 opiekunów, po 2 z każdego z krajów oraz 11 uczestników z Polski, 9 uczestników z Europa Direkt e.V. Dresden z Niemiec i 12 uczestników z Klubu Muzycznego POLONEZ z miejscowości Sambor na Ukrainie.

Celem projektu było zaktywizowanie młodzieży do edukacji prozdrowotnej i sportowej oraz wspólna praca na rzecz społeczności lokalnej – określenie realnych potrzeb mieszkańców w zakresie aktywnego spędzania czasu wolnego w Namysłowie i okolicach, poznanie infrastruktury sportowej i nowoczesnych technologii wspierających aktywny tryb życia.

Podczas ośmiodniowego spotkania młodzież brała udział w warsztatach o tematyce sportowej, spotkaniach z autorytetami w dziedzinie sportu, zajęciach ruchowych, ze specjalistami z zakresu żywienia i dbałości o sylwetkę, turniejach, Ważnym elementem spotkania były zajęcia plastyczne, podczas których wykonywano emblematy i rekwizyty do kibicowania w swoich barwach narodowych.

Uczestnicy obozu, poza zajęciami sportowymi i prozdrowotnymi, wzięli udział wycieczkach edukacyjnych. Gościli między innymi w Starostwie u władz Powiatu Namysłowskiego, w Namysłowskim Ośrodku Kultury oraz Izbie Regionalnej. Wybrali się też do XIX-wiecznego młyna, jak również zwiedzili Wrocław.

Na zakończenie młodzież stworzyła wystawę zdjęć wykonanych w czasie trwania obozu, która została zaprezentowana podczas pikniku rodzinnego, wieńczącego pobyt młodzieży w Namysłowie.

 

Linki do artykułów:

 

 "Trzy, dwa, jeden...Start"

"Smacznie, zdrowo, na sportowo"

"Finisz sportowo - kulinarnego maratonu"

"Smacznie, zdrowo, na sportowo"

 

Rezultat projektu:

Publikacja - Vademecum sportowca "Smacznie, zdrowo, na sportowo"

pnwm

Projekt był dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.


 

„Kuj żelazo póki gorące: polsko - ukraińska wymiana doświadczeń”

Celem projektu, realizowanego w terminie od 25.06.2018r. do 01.09.2018r. w OSiW w Oleśnie, sfinansowanego z PURWM, było zawiązanie trwałej współpracy z partnerem z Ukrainy - Kosowską Szkołą Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej oraz wymiana praktyk w zakresie tradycyjnego rzemiosła: kowalstwa, ślusarstwa i stolarstwa. Dzięki spotkaniu młodzież poznała i porównała historię tych zawodów w Polsce i na Ukrainie, a także dowiedziała się jak kształtują się one we współczesnym świecie. Spotkanie było okazją do przeprowadzenia dialogu międzykulturowego, wzmocnienia tożsamości narodowej uczestników oraz poznania jej korzeni, a także wykształcenia postaw otwartości i tolerancji wobec tego co odmienne, mimo istniejących uprzedzeń i panujących stosunków między Polską a Ukrainą. Poza zdobytą wiedzą, uczestnicy opanowali podstawowe umiejętności związane z tradycyjnym rzemiosłem, rozwinęli kreatywność, odkryli w sobie zmysł artystyczny, czego owocem są wypracowane rezultaty materialne projektu, stanowiące swoiste dziedzictwo kulturowe, dla przyszłych pokoleń: elementy ozdobne na bramę wejściową - herby Olesna i miasta Kosiv, biżuteria (wręczona uczestnikom WTZ w Oleśnie), róże i drobne upominki z metalu dla przedstawicieli społeczności lokalnej, przedmioty codziennego użytku wykonane z drewna jak: deski, łyżki, szkatułki.

W osiągnięciu wymienionych zamierzeń pomogły zastosowane w projekcie metody i zasady edukacji nieformalnej i międzykulturowej oraz przeprowadzone warsztaty historyczne, kulturowe, praktyczne ( z instruktorami zawodu), a także wycieczki edukacyjne.

 

Linki do artykułów:

 

"Trzeba kuć żelazo..."

"Trzeba kuć żelazo, póki gorące"

"Tradycyjne rzemiosło w polsko - ukraińskiej wymianie doświadczeń"

"Tradycyjne rzemiosło"

"Dalsze rezultaty projektu 'Kuj żelazo, póki gorące"

 

Projekt został sfinansowany ze środków
Logo PURWM wspolne

 

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji nie dopowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób