Maszynowe, masowe produkcje to symbol naszych czasów, a napływ tanich towarów sprawia, że kuszeni licznymi promocjami kupujemy nowe rzeczy nie dbając o ich jakość. Dla młodych ludzi liczy się tylko to co w danej chwili jest modne, z metką określonego producenta, bez względu na to, że z reguły posłuży im to przez jeden sezon. Jednak ostatnimi czasy, jakby na przekór bylejakości, zawrotną karierę robią wyroby rzemieślnicze będące synonimem luksusu i wysokiej jakości.


Poznanie przez młodzież zawodów tradycyjnych, które przeszły przeobrażenie na skutek zmian technologicznych i społecznych może stanowić podstawę do kreowania własnej przyszłości edukacyjno – zawodowej. W tym celu Młodzieżowe Centrum Kariery w Namysłowie zaprosiło w dniu 29.11.2018 r. uczniów Zespołu Szkół Rolniczych na wycieczkę zawodoznawczą „Szlakiem Ginących Zawodów” do Kudowy Zdrój. Podczas jednej wizyty przyszli technicy agrobiznesu mogli zobaczyć pracownię garncarza, kuźnię, chatkę robótek ręcznych oraz dom chleba, gdzie zostali poczęstowani pieczywem wypiekanym na miejscu w piecu chlebowym. Sprawdzianem zdolności manualnych i artystycznych były warsztaty garncarskie, podczas których każdy uczestnik wycieczki wykonał naczynie z gliny. Takie własnoręcznie ulepione i ozdobione dzieło będzie stanowić pamiątkę z wizyty na szlaku. Warsztaty oraz pokazy były okazją do przedstawienia młodzieży ewolucji zawodów tradycyjnych na współczesne dochodowe. W pracowni garncarza mogli podziwiać artystycznie ukształtowane i ręcznie zdobione wyroby pracy jego rąk, które wystawione są na sprzedaż, natomiast w kuźni dowiedzieli się, że zawód kowala w dzisiejszych czasach to bardzo popłatny biznes. Podczas wizyty w domu chleba oraz chatce robótek ręcznych młodzież zaczęła zastanawiać się nad wykorzystaniem tradycyjnych receptur kucharskich oraz wyrobów rękodzielniczych w kontekście otworzenia własnej działalności gospodarczej w sektorze agroturystyki. Dodatkowym efektem przedsięwzięcia jest zainteresowanie młodzieży szkoleniami zawodowymi w ramach ginących zawodów organizowanymi rokrocznie przez Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy.


Rynek sztuki ludowej oraz tradycyjne rzemiosło przeżywają obecnie w Polsce renesans, następuje rozwój turystyki, a przede wszystkim agroturystyki. Młodzi ludzie przekonali się, że tzw. ginące zawody mają szansę przetrwania i mogą być pomysłem na przyszłość jeśli tylko otworzą się na nową klientelę. Promocja przedsiębiorczości powiązanej z rozwojem nowoczesnego rzemiosła wśród osób wchodzących na rynek pracy może prowadzić do pojawiania się zawodów niszowych, bazujących na tradycyjnych rzemiosłach oraz rozwoju wysokiej jakości usług odpowiadających potrzeby klienta indywidualnego bądź instytucjonalnego.

Ilona Różniecka
Agata Szpak

      1nnn     4nnn