PL  EN
Witamy

Opolska WK
ul. Armii Krajowej 4
45-071 Opole
tel./fax: (077) 453-88-82, (077) 456-00-32
opolska@ohp.pl

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

MCKMCIZBIP

Aktualności

Lekcje obrzędowe przed Świętami Wielkanocnymi w Środowiskowym Hufcu Pracy w Opolu
Wysłano 20.04.2011 o godz. 11:01:39

2.jpgPrzyszła wiosna a z nią przygotowania do nadchodzących szybkimi krokami Świąt Wielkanocnych. W domach trwają świąteczne porządki, przyroda budzi się do życia, a w naszej klasie I „c” rozmawialiśmy o tradycji, obrzędach i zwyczajach, które związane są ze Świętami Wielkiej Nocy.


Na lekcji języka polskiego dowiedzieliśmy się, że minęła Niedziela Palmowa, która obchodzona jest w kościele katolickim na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Tym świętem rozpoczął się Wielki Tydzień. Od Czwartku rozpoczyna się Triduum Paschalne, następnie przychodzi Niedziela Wielkanocna, a po niej, długo wyczekiwany przez młodych chłopaków Poniedziałek Wielkanocny, zwany lanym poniedziałkiem.


W Wielką Sobotę święcimy pokarmy, w naszym koszyczku jest i chrzan, i sól, i kiełbasa, i babka, barwinek i pisanki. Stary obrzęd błogosławieństwa pokarmów i napojów, znany w kościele katolickim już w VIII wieku, zachował się w Polsce do dziś. Po przyjściu z kościoła należało obejść ze święconym dom trzy razy, aby zapewnić mu dostatek. Ze święconym chlebem i ciastem trzeba było obejść stodołę, aby przez cały rok była pełna. Natomiast skorupki pisanek wyrzucone do ogrodu chroniły warzywa przed szkodnikami. Niedziela Wielkanocna to oczywiście uroczyste śniadanie, na którym zjada się poświęcone wcześniej pokarmy.


Poniedziałek Wielkanocny, czyli lany poniedziałek to dzień, kiedy wszyscy od samego rana polewają się wodą w ilościach od symbolicznych po wręcz przemysłowe. Ten zwyczaj ma swój rodowód w czasach słowiańskich. Wtedy to z dniem przesilenia wiosennego wypędzano zimę, by na jej miejsce przywitać nową porę roku. Wśród wielu obrzędów był zwyczaj śmigusowania. Brało się wtedy wiązkę wierzbowych witek i wzajemnie smagało się po nogach, pupach i gdzie popadło. Potem zaczęto polewać się wodą, a z czasem przerodziło się we wspólne kąpiele. Później do śmigusa dołączył dyngus, czyli możliwość wykupienia się malowanymi jajkami od polania.


Lany poniedziałek ma różne lokalne wariacje. W różnych regionach Polski wygląda inaczej. I tak np. jednym z szerzej znanych jest Siuda Baba z okolic Wieliczki. Siuda Baba, czyli chłopak przebrany w kobiece ciuszki, usmarowany sadzą, chodzi po domach i smaruje sadzą twarze domowników.


W okolicach Poznania znane są dziady śmigustne, a w okolicach Limanowej pojawiają się postacie przebrane w łachmany, z zasłoniętą twarzą, które wydając pomruki i polewając wodą proszą o drobne datki.


U nas na wsi opolskiej jest zwyczaj chodzenia z kurkiem po dyngusie. Kogut jako symbol męskiej witalności był przywiązywany do bogato wystrojonego wózka i obwożony po wsi. Z czasem żywego kuraka zastąpiono glinianym lub drewnianym. Rytuał miał i ma za zadanie skojarzyć młode pary i zapewnić rodzinom zdrowie. Młodzieńcy wożący kogutka, mieli przy sobie wodę, którą polewali panny. Ta, która została najbardziej zmoczona, z dumą mogła się uważać za najlepszą partię w okolicy.


Takie ciekawe zwyczaje i obrzędy poznawaliśmy na lekcji obrzędowej, wielu z nas nie wiedziało o tych zwyczajach, ale rozmawialiśmy o tych, które funkcjonują obecnie w naszych miejscach zamieszkania. Bardzo zainteresowały nas szczególnie zwyczaje związane z polewaniem. Nie mogliśmy uwierzyć, że należało tylko symbolicznie polewać dziewczyny wodą. Dzisiaj lejemy się bez umiaru.


Święta Wielkanocne to czas radosny. Spotkania rodzinne, wspólne rozmowy przy stole.
Radości, spokoju i rodzinnych Świąt Wielkanocnych

Uczniowie klasy I „c” i wychowawczyni Bogumiła Paluszek

1.jpg 2.jpg 3.jpg

Na zdjęciu:

Jako rekwizyty posłużyły własnoręcznie przygotowane przez młodzież ozdoby

Na zdjęciu:

Uczestnicy z przyjemnością wzięli udział w nietypowej lekcji

Na zdjęciu:

Wychowawczyni Bogumiła Paluszek zapoznaje uczestników z tradycjami

« Powrót

Copyright © 2009 OHP | Polityka prywatnościPowered by iCMS