PL  EN
Witamy

Opolska WK
ul. Armii Krajowej 4
45-071 Opole
tel./fax: (077) 453-88-82, (077) 456-00-32
opolska@ohp.pl

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

MCKMCIZBIP

Aktualności

II Tura wycieczki do Nowej Rudy 8-3 ŚHP w Nysie
Wysłano 28.10.2011 o godz. 18:28:29

3._800.jpgW dnu 26.10. 2011 grupy wychowawcze I, III, IV oraz uczestnicy Zasadniczej Szkoły Zawodowej pod opieką wychowawców p. Piotra Romek, p. Stanisławy Hofman i p. Urszuli Abratkiewicz wzięli udział w II turze wycieczki do Nowej Rudy.

Frekwencja uczestników była stu procentowa.

Pierwszym punktem wycieczki była Kaplica w Czermnej, która jest dziełem kultury religijnej i jedynym tego rodzaju zabytkiem w Polsce zwana kaplicą czaszek. Kolejnym etapem naszej wycieczki była Twierdza Kłodzka jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Dolnego Śląska. Twierdza zachwyca swoim położeniem i ogromem. Ta wielka budowla obronna góruje nad miastem. Na terenie twierdzy wyznaczono szlak turystyczny, który pozwala na dotarcie w jej ciekawe zakątki. Na koniec udaliśmy się do Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie gdzie podczas całej trasy słuchaliśmy bardzo ciekawych opowiadań przewodnika.

Wizytę w Podziemnej Trasie Turystycznej Kopalni Węgla rozpoczęliśmy od budynku Muzeum, gdzie w 4 salach wystawowych zgromadzono eksponaty ze wszystkich dziedzin górnictwa podziemnego, np. modele maszyn i sprzęt zabezpieczający wraz z rozmaitymi typami ładunków strzałowych i aparatów ucieczkowych. Do zwiedzania udostępniona jest także oryginalna dyspozytornia, stanowiąca niegdyś centrum kierowania kopalnią.

W nadziemnym kompleksie górniczym można także zobaczyć unikalne na skalę światową, piece i wieże szybowe. Wyposażeni w górnicze hełmy i akumulatorowe lampy górnicze weszliśmy do podziemnych wyrobisk górniczych o długości ponad 700 m. W podziemnej Trasie Turystycznej Kopalni Węgla zlokalizowanej na byłym polu górniczym Piast dawnej kopalni Nowa Ruda przewodnik zaprezentował nam sposoby zabezpieczania chodników i objaśni stosowane niegdyś metody pracy górników.

Po wyjściu ze sztolni czekała nas jeszcze jedna atrakcja - strzelanie z łuku.

Na koniec cała grupa turystyczna udała się na gorący posiłek.

W ciągu jednego dnia zobaczyliśmy wszystkie te miejsca, które wcześniej sobie zaplanowaliśmy. Wracaliśmy więc do domu zmęczeni ale pełni wrażeń.

Sporządziła U. Abratkiewicz

1._800.jpg 2._800.jpg 3._800.jpg

Na zdjęciu:

Uczestnicy w trakcie zwiedzania kopalni.

Na zdjęciu:

Eksponaty w muzeum.

Na zdjęciu:

Wystawa minerałów.

« Powrót

Copyright © 2009 OHP | Polityka prywatnościPowered by iCMS