PL  EN
Witamy

Opolska WK
ul. Armii Krajowej 4
45-071 Opole
tel./fax: (077) 453-88-82, (077) 456-00-32
opolska@ohp.pl

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

MCKMCIZBIP

Aktualności

Ćwiczenia ewakuacyjne w ŚHP Opole
Wysłano 20.03.2012 o godz. 08:09:32

1.jpgPoniedziałkowy ranek 19 marca br. nie wyróżniał się niczym od innych dni: rozpoczęły się zajęcia w grupach i nic nie zapowiadało dalszych wydarzeń. Wychowawca grupy przebywającej na drugim piętrze zauważył pożar na korytarzu powodujący spore zadymienie. Natychmiast zaalarmował o niebezpieczeństwie osoby przebywające z zagrożonej strefie, po czym zawiadomił Komendanta hufca, który nakazał niezwłoczne powiadomienie straży pożarnej, włączenie alarmu pożarowego oraz polecił rozpocząć ewakuację wszystkich osób przebywających w budynku.

Akcja wyprowadzenia młodzieży do bezpiecznej strefy przebiegała bardzo sprawnie, osoby zagrożone opuszczały budynek dwoma strumieniami. Pracownicy obsługi czuwali, aby nie dochodziło do zatorów i wskazywały właściwe wyjścia ewakuacyjne. Młodzież wraz z pracownikami znalazła się w wyznaczonym miejscu do ewakuacji w cztery minuty. Komendant polecił wychowawcom i nauczycielom zliczyć wszystkie osoby w celu upewnienia się, że nie ma już zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego.

Niestety, brakowało jednego pracownika, ostatni raz był widziany w okolicy zauważonego pożaru. Na szczęście na miejsce przybył już zadysponowany zastęp ratowników z Ochotniczej Straży Pożarnej. Komendant hufca przekazał Kierującemu Działaniem Ratowniczym strażakowi informacje o dotychczasowych czynnościach. Ratownicy natychmiast przystąpili do akcji ratunkowej. I w aparatach ochrony dróg oddechowych weszli do budynku na rozpoznanie. Okazało się, że niewielki pożar został ugaszony przez pracownika, który nie zdążył uciec i zemdlał wdychając dym pożarowy. Strażacy wynieśli poszkodowanego, podali mu tlen, który przywrócił mu świadomość. Dla bezpieczeństwa zostanie on przekazany zespołowi ratownictwa medycznego.

Po dokładnym sprawdzeniu wszystkich pomieszczeń pod względem bezpieczeństwa ludzi oraz zarzewi pożaru, Kierujący Działaniem Ratowniczym przekazał protokolarnie budynek w użytkowanie Komendantowi hufca, który odwołał alarm pożarowy i polecił wrócić na zajęcia.

To były tylko ćwiczenia. Pokazują one, jak ważne jest zachowanie spokoju w czasie wystąpienia zagrożenia, właściwa koordynacja ewakuacji oraz współdziałanie ze służbami ratowniczymi. Ćwiczenia, które odbywają się rokrocznie w opolskim hufcu mają zwiększyć świadomość zagrożenia pożarowego oraz wyuczyć właściwych nawyków w razie nieprzewidzianej sytuacji. Całość działań została oceniona przez strażaków pozytywnie ze szczególnym zaznaczeniem sprawnej ewakuacji użytkowników budynku.

Dziękujemy druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasionej, dzięki którym mogliśmy przeprowadzić symulację wraz z pokazem prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej.

Robert Gąsienica

1.jpg 2.jpg 3.jpg

Na zdjęciu:

Wszyscy sprawnie opuścili budynek po sygnale ewakuacji

Na zdjęciu:

Strażacy rozpoczynają akcję ratowniczo-gaśniczą

Na zdjęciu:

„Poszkodowany” w rękach ratowników


« Powrót

Copyright © 2009 OHP | Polityka prywatnościPowered by iCMS