PL  EN
Witamy

Opolska WK
ul. Armii Krajowej 4
45-071 Opole
tel./fax: (077) 453-88-82, (077) 456-00-32
opolska@ohp.pl

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

MCKMCIZBIP

Aktualności

Wycieczka do Oświęcimia z Dąbrówki Dolnej
Wysłano 01.06.2012 o godz. 18:21:34

2.JPGUczestnicy Środowiskowego Hufca Pracy z Dąbrówki Dolnej 30 maja 2012 roku wyruszyli na wycieczkę autokarową do Oświęcimia, by zwiedzić Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Podróż miała być lekcją historii odbiegającą od tych dotychczasowych, bo pobudzającą do głębokiej refleksji.

Pod opieką przewodnika, we wspomnieniach, które przetrwały, wracaliśmy myślami do strasznych, makabrycznych i niemożliwych do zaakceptowania wydarzeń. Na jednej z płyt pamiątkowych umieszczony został cytat, który doskonale oddaje uczucia towarzyszące wszystkim zwiedzającym :”Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie”. Wycieczka nie była tą, z rodzaju radosnych ale niewątpliwie bardzo potrzebnych każdemu, kto znajduje w sobie empatię.

Półtora miliona ludzi skazanych na głód, morderczą pracę, osamotnienie i niewole, doprowadzającą do wyniszczenia organizmu, odbierającą godność, by wreszcie doprowadzić do śmierci zasługuje na oddanie czci i gorliwą modlitwę. W życiu jest czas na przyjemności, dobrą zabawę, ale nie może tez braknąć chwil, w których pochylimy czoło nad losem innych i choć spróbujemy sobie wyobrazić co przeżywali, co w danym momencie mogli odczuwać.

Doświadczenia z jakim mieliśmy do czynienia zwiedzając autentyczne miejsca historyczne na zawsze pozostaną w naszych sercach. Trudno pisać o wrażeniach z tego typu wycieczki bo każdy przeżywał ją indywidualnie i na własny sposób utożsamiał się z ofiarami. Podczas zwiedzania przeważała cisza, która była bardziej wymowna niż tysiące słów.

Justyna Chudzio

2.JPG

Na zdjęciu:

Młodzież wsłuchana w słowa przewodnika« Powrót

Copyright © 2009 OHP | Polityka prywatnościPowered by iCMS