PL  EN
Witamy

Opolska WK
ul. Armii Krajowej 4
45-071 Opole
tel./fax: (077) 453-88-82, (077) 456-00-32
opolska@ohp.pl

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

MCKMCIZBIP

Aktualności

X Jubileuszowe Ogólnopolskie Prezentacje Kulinarne Regionów Kędzierzyn – Koźle 16 września 2012 r.
Wysłano 17.09.2012 o godz. 13:59:14 | Ostatnia modyfikacja: 18.09.2012 o godz.: 09:19:58

1.JPGW minioną niedzielę, tj. 16 września w Kędzierzynie-Koźlu, w zabytkowym parku rekreacyjnym, odbyły się X Ogólnopolskie Prezentacje Kulinarne Regionów. Takiej imprezy kulinarnej w naszym mieście jeszcze nie było. W „prezentacjach” mieli wziąć udział najlepsi kucharze restauracji z terenu całej Polski.

O tym, kto wygra decydować mieli wszyscy odwiedzający, którzy za 5 zł. wykupywali na danym stoisku specjalne banknoty lokalne o nazwie „KOŹLIKI”. Dochód z „Koźlików” w całości miał być przeznaczony na zakup specjalistycznych łóżek rehabilitacyjnych dla Domu Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu.

Tym bardziej mieliśmy ambicje, by poprzez swój udział pokazać na co stać Środowiskowy Hufiec Pracy w Kędzierzynie-Koźlu. Dzięki staraniom p. Joanny Makowieckiej, naszego wychowawcy, nasz hufiec był współorganizatorem tej wielkiej imprezy. Uczestnicy Środowiskowego Hufca Pracy jako wolontariusze już w piątek rozpoczęli pracę. Pod okiem wychowawców 20 uczestników przygotowało stoiska, rozbiło namioty, porządkowało i ławy i stoły, znosiło drewno, zadbało o czystość terenu, na którym miały odbyć się prezentacje. W pełni zasłużyli na pochwałę. Praca była ciężka, wymagała dobrej współpracy i zaangażowania młodzieży.

W tym czasie druga „ekipa” naszego hufca rozpoczęła „bój” kulinarny. Uczestnicy Środowiskowego Hufca Pracy w Kędzierzynie-Koźlu, realizujący przyuczenie do pracy w zawodzie kucharz małej gastronomii na poziomie kształcenia gimnazjalnego oraz uczestnicy naszego hufca realizujący naukę zawodu kucharz małej gastronomii na poziomie szkoły zawodowej, postanowili przystąpić do konkursu. Zaprosiliśmy do współpracy szkołę, w której nasi uczestnicy odbywają zajęcia dydaktyczne. Zespół Szkół nr1 w Kędzierzynie-Koźlu udostępnił pracownię gastronomiczną. Cały tydzień trwały kulinarne prace. Od początku tygodnia młodzież na zajęciach z technologii gotowania, piekła babeczki, topiła słoninę na smalec, kisiła ogórki. W niedzielę miała nastąpić kulminacja pracy.

Skoro świt w niedzielę młodzież zaczęła gotować żurek. Przedsięwzięcie było ogromne, bo już sama ilość żurku była ogromna. Zadanie ponownie wymagało dobrej współpracy, zaangażowania i niemałych umiejętności kulinarnych. Ugotowaliśmy 100 litrów pysznego żurku!!! Nieśmiało, po cichu liczyliśmy, że możemy z podniesioną głową konkurować z profesjonalistami. Stoisko mieliśmy najładniejsze, młodzież zachęcała do degustacji bardzo skutecznie, a przede wszystkim z wdziękiem. Kram miał wystrój staropolski, a i strojów ludowych z naszego regionu nie zabrakło. Naszą przewagą był entuzjazm i radość.

Odwiedzający nasze stoisko chwalili wszystkie nasze wyroby. Wśród gości nas odwiedzających był prezydent miasta p. Tomasz Wantuła, p. poseł Brygida Kolenda-Łabuś oraz kierownik PCPR p. Elżbieta Czeczot. Przez większą część imprezy wspierała nas i dodawała otuchy Józefa Ziemnik – Komendant Wojewódzki OHP. Miała okazję zaobserwować jak młodzież przygotowała się do  festiwalu kulinarnego, a także jak radzą sobie Ci młodzi organizatorzy z tak wielkim przedsięwzięciem.

Powodzeniem cieszyły się zarówno babeczki, jak żurek z chlebem i smalcem z ogórkiem. „Koźlików” przybywało z każdą godziną. Przybywało też nadziei, że możemy stanąć na podium. O godz. 19 ogłoszono wyniki. Środowiskowy Hufiec Pracy w Kędzierzynie-Koźlu wraz z Zespołem Szkół nr1 zajął III miejsce. Przy aplauzie licznie zgromadzonych, z rąk prowadzącego całość imprezy Krzysztofa Skiby, młodzież odebrała dyplomy i nagrody. Radości i dumy nie było końca!!!!

W poniedziałek od samego rana nasi uczestnicy ponownie przystąpili do pracy. Tym razem „rozbiórkowej”. Wszystkie stanowiska trzeba rozmontować, pochować, a cały teren uporządkować. Należy dodać, że przez cały czas trwania niedzielnej imprezy uczestnicy Środowiskowego Hufca Pracy w strojach z logo Opolskiej Komendy OHP dbali o porządek, pomagali organizacyjnie w przebiegu imprezy. Byli widoczni, zorganizowani i pomocni!!! Wielkie dzięki!!!  

Joanna Kaliszewska

1.JPG 2.JPG 3.JPG

Na zdjęciu:

Stoisko przy którym uczestnicy naszego hufca zapraszali na degustację staropolskiego żurku, chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz częstowali pysznymi babeczkami

Na zdjęciu:

Uczestnicy naszego hufca podczas przygotowania staropolskiego żurku

Na zdjęciu:

Uczestniczki ŚHP w Kędzierzynie – Koźlu podczas pieczenia babeczek


4.JPG

Na zdjęciu:

Józefa Ziemnik Komendant OWK OHP w obecności Kamila Morkisza zwycięscy IX Ogólnopolskich Prezentacji Kulinarnych Regionów i Waldemara Hałówki szefa Kucharzy Polskich


« Powrót

Copyright © 2009 OHP | Polityka prywatnościPowered by iCMS