PL  EN
Witamy

Opolska WK
ul. Armii Krajowej 4
45-071 Opole
tel./fax: (077) 453-88-82, (077) 456-00-32
opolska@ohp.pl

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

MCKMCIZBIP

Aktualności

Podsumowanie ekologicznych akcji plenerowych w Opolu
Wysłano 22.10.2012 o godz. 21:23:19 | Ostatnia modyfikacja: 22.10.2012 o godz.: 21:45:01

1.jpgW piątek 19.10.2012 r. miało miejsce ostatnie „śmieciobranie” przeprowadzone w ramach projektu „Temat rzeka”. Podczas trzech akcji sprzątania rzeki i terenów nadbrzeżnych oprócz grupy inicjatywnej „Ekoteam” ze Środowiskowego Hufca Pracy w Opolu, udział wzięło łącznie 75 uczniów z Zespołu Szkół Budowlanych im. Jana Pawła II, Publicznego Gimnazjum nr 6 im. Powstańców Śląskich, Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica i Publicznego Liceum Ogólnokształcące nr 2 im. Marii Konopnickiej.

Zaangażowanie tak licznej grupy młodzieży było wynikiem promocji projektu przeprowadzonej przez „Ekoteam” w opolskich szkołach. Efektem wspólnej pracy było zebranie siedemdziesięciu 120 l worków śmieci. Przed rozpoczęciem sprzątania mieliśmy spotkanie z ekologiem, który opowiadał o czasie biodegradacji różnych materiałów, który w niektórych przypadkach sięga setek lat. Dowiedzieliśmy się również o sposobach przetwarzania odpadów i korzyściach ekonomicznych i ekologicznych płynących z recyclingu. Zdobytą wiedzą dzieliliśmy się z naszymi rówieśnikami podczas „śmieciobrania”. Świadomość, że wyrzucona plastikowa butelka będzie źle świadczyła o obecnie żyjących jeszcze przez 10 pokoleń działała mobilizująco do dbania o czystość naszego otoczenia. Zgodnie z uzyskaną wiedzą zebrane nieczystości zostały posegregowane i przekazane firmie zajmującej się recyclingiem. Dzięki naszej akcji ok. 10 km terenów nadbrzeżnych zostało uwolnionych od szpecących krajobraz i szkodzących środowisku śmieci. Nasze akcje to nie tylko ciężka praca, ale i chwile przyjemności. Każde nasze spotkanie kończył poczęstunek, podczas którego był czas na regenerację sił, nawiązanie nowych znajomości i integrację z uczniami innych szkół. Podczas wspólnego piknikowania zaproponowaliśmy naszym rówieśnikom z opolskich szkół, by przyłączyli się do planowanej przez nas akcji dokarmiania ptaków w okresie zimowym. Jesteśmy już wstępnie umówieni na początek grudnia na spotkanie organizacyjne, podczas którego zaplanujemy szczegółowo nasze działania.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszych działań i nie szczędzili sił, by poprawić stan czystości naszej rzeki i przyległych do niej terenów zielonych.

Piotr Chmurowski
koordynator projektu   
PL-12-268-2012-R2   

Sławomir Muszyński
osoba wspierająca

„Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji  Europejskiej. Ten materiał  odzwierciedla jedynie stanowisko jego autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych w nim informacji.”

1.jpg 2.jpg 3.jpg
Młodzież w trakcie drugiego śmieciobrania
Przygotowania do pikniku
Piknik na zakończenie śmieciobrania

mlodziez_700_na_Internet.jpg

logo_MWD_PL_na_Internet.jpg
« Powrót

Copyright © 2009 OHP | Polityka prywatnościPowered by iCMS