PL  EN
Witamy

Opolska WK
ul. Armii Krajowej 4
45-071 Opole
tel./fax: (077) 453-88-82, (077) 456-00-32
opolska@ohp.pl

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

MCKMCIZBIP

Aktualności

Ratownicy OSP Jasiona uczą opolską młodzież zasad udzielania pierwszej pomocy
Wysłano 17.11.2012 o godz. 08:50:08

1.jpgNawiązana już ponad dwa lata temu współpraca Środowiskowego Hufca Pracy w Opolu z Ochotniczą Strażą Pożarną w Jasionej pozwala na prowadzenie wielu ciekawych zajęć profilaktycznych dla młodzieży.

16 listopada 2012 roku certyfikowany ratownik przedmedyczny dh Patryk Baron przyjechał do hufca w celu zapoznania młodzieży z zasadami udzielania pierwszej pomocy. W czasie dwóch godzin zajęć, których adresatem byli uczestnicy pierwszego rocznika, ratownik omówił schemat postępowania z osobą nieprzytomną, po urazach oraz we wstrząsie, a także sposób zawiadamiania służb ratowniczych. Każdemu elementowi szkolenia towarzyszyła ćwiczenia praktyczne, w których młodzież chętnie uczestniczyła.

Podczas symulacji utraty przytomności uczestnicy ćwiczyli ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Innego ochotnika umieszczono na desce ortopedycznej, na innym młodzież uczyła się unieruchamiać odcinek szyjny kręgosłupa. Z kolei na fantomie treningowym uczestnicy mieli możliwość przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej pod okiem fachowca.

Strażak zaprezentował również wyposażenie torby ratowniczej PSP-R1 oraz kamizelkę Kendrick'a. Popularna kamizelka KEDa została tak zaprojektowana, aby dobrze przylegała do ciała i zapewniała całkowite unieruchomienie poszkodowanego wzdłuż osi kręgosłupa przy zachowaniu swobodnego dostępu do klatki piersiowej.

Na zakończenie strażak przypomniał pierwszą zasadę ratownika: najpierw zadbać o swoje bezpieczeństwo – jednocześnie gorąco zachęcając młodych ludzi do czynnego włączania się w ratowanie zagrożonego życia i zdrowia nie tylko bliskich, ale również przypadkowo napotkanych, nieznanych nam osób.

Cieszy fakt, że uczestnicy opolskiego hufca z chęcią biorą udział w tego typu zajęciach, które w ciekawy sposób przekazują praktyczną wiedzę w tak ważnym temacie.
Dziękujemy strażakom z OSP Jasiona za poświęcenie wolnego czasu i prowadzenie zajęć z młodzieżą.

Robert Gąsienica

1.jpg 2.jpg 3.jpg
Praktyczne zajęcia na fantomie Młodzież aktywnie włączyła się w ćwiczenia Pokaz zastosowania kamizelki KEDa

« Powrót

Copyright © 2009 OHP | Polityka prywatnościPowered by iCMS