PL  EN
Witamy

Opolska WK
ul. Armii Krajowej 4
45-071 Opole
tel./fax: (077) 453-88-82, (077) 456-00-32
opolska@ohp.pl

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

MCKMCIZBIP

Aktualności

Interkulturowe Regionalne Spotkanie Młodzieży Aktywnej w Wiechlicach
Wysłano 20.11.2012 o godz. 08:53:07

2.JPGTegoroczne spotkanie Młodzieży Aktywnej odbyło się w dniach 15-16.11.2012 r. w Centrum Kształcenia i Wychowania w Wiechlicach i poświęcone było poznawaniu wspólnego dziedzictwa kulturowego Śląska i Ziemi Lubuskiej. Młodzież wraz z opiekunami z województw dolnośląskiego oraz opolskiego została przyjęta przez gospodarzy z województwa lubuskiego.

Województwo opolskie reprezentowali Paweł Antkowiak oraz Kamil Klinder wraz z wychowawcą Robertem Mielcarkiem. Wszystkie trzy województwa łączą wspólne więzy historyczne i kulturowe. Na Ziemi śląskiej mieszają się wpływy polskie, niemieckie, czeskie i żydowskie. Czwartkowe popołudnie uczestnicy spotkania mieli okazję zwiedzić maleńki cmentarz żydowski oraz Muzeum Ziemi Szprotawskiej, gdzie mogli zobaczyć zabytki związane z polską, czeską i niemiecką przeszłością tego regionu. Muzealne skarby, które młodzież mogła zobaczyć to m.in.: XVIII wieczna kronika lokalna, jedyny swego rodzaju w Polsce kord bojowy z XVI wieku, zdobiony szprotawski kufer posagowy z XVIII wieku, starożytne urny wykopane w centrum miasta, kule bombardujące z XV wieku, skarb dokumentów z wieży ratusza, pamiątki z lotniska wojskowego i wiele, wiele innych.

Wieczorne zajęcia warsztatowe oraz wieczór karaoke połączony z dyskoteką pozwolił na integrację kadry wychowawczej oraz uczestników. Piątek – drugi dzień spotkania upłynął na zwiedzaniu Zamku w Kliczkowie, który został ufundowany przez Piastów i przechodził różne koleje będąc w rękach polskich, czeskich i niemieckich. Kilkukrotnie w zamku gościł cesarz niemiecki Wilhelm II. Ciekawostką jest unikalny na miarę europejską cmentarz koni. Piątkowe spotkanie zakończyło się podsumowującymi warsztatami. Pożegnaniom nie było końca.

Robert Mielcarek

1.JPG 2.JPG 3.JPG
Młodzież z uwagą słuchała przewodnika Uczestnicy spotkania Młodzież na cmentarzu koni

« Powrót

Copyright © 2009 OHP | Polityka prywatnościPowered by iCMS