PL  EN
Witamy

Opolska WK
ul. Armii Krajowej 4
45-071 Opole
tel./fax: (077) 453-88-82, (077) 456-00-32
opolska@ohp.pl

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

MCKMCIZBIP

Aktualności

Śniadanie wielkanocne w Dąbrówce Dolnej
Wysłano 27.03.2013 o godz. 14:44:21

2.JPGWielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Są to święta upamiętniające śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Wielkanoc jest świętem ruchomym.

Dawne zwyczaje i obrzędy związane z Wielkim Postem oraz świętami Wielkiej Nocy zostały przypomniane w środę w Środowiskowym Hufcu w Dąbrówce Dolnej. Do wielkanocnego stołu zasiedli uczestnicy ŚHP, kadra wychowawcza, Pani Komendant oraz Proboszcz z Dąbrówki Dolnej. Wielkanoc kojarzy się nam z kolorowymi pisankami, mnóstwem pysznego jedzenia, śmigusem dyngusem i odrodzonym życiem.

Uroczystość śniadania wielkanocnego w naszej placówce jest tradycją od wielu lat. Młodzież bardzo poważnie podchodzi do obchodów tej chwili i przez kilka tygodni przygotowuje się do tego dnia. Przygotowania zaczynają się już w momencie robienia kartek i ozdób świątecznych. Punktem najważniejszym w tych przygotowaniach to misterium wielkanocne, które zawsze przygotowane i przedstawione jest przez młodzież. Potem oczywiście był poczęstunek dla młodzieży. W czasie śniadania podany został tradycyjny żurek, ciasta i oczywiście jajka. Potrawy poświęcił i pobłogosławił ksiądz Proboszcz Ryszard Kościelny. Nie mogło zabraknąć baby, oblanej lukrem, pachnącej rodzynkami, orzechami i migdałami. Celem Śniadania Wielkanocnego jest przede wszystkim podtrzymywanie tradycji i zadbanie o to by każdy mógł zasiąść przy świątecznym stole. W czasie spotkania nie zabrakło refleksji, opowiadań o symbolice palmy wielkanocnej, święconego jajka i baranka. Czuć było święta, atmosfera przypominająca dom, dla niektórych uczestników jedyny prawdziwy dom.

Monika Paluch

1.JPG 2.JPG
Uczestnicy ŚHP w trakcie krótkiej inscenizacji wielkanocnej Uczestnicy ŚHP przy stole wielkanocnym


« Powrót

Copyright © 2009 OHP | Polityka prywatnościPowered by iCMS