PL  EN
Witamy

Opolska WK
ul. Armii Krajowej 4
45-071 Opole
tel./fax: (077) 453-88-82, (077) 456-00-32
opolska@ohp.pl

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

MCKMCIZBIP

Aktualności

Mickiewiczowskie inspiracje – Nasze Małe Ojczyzny
Wysłano 09.07.2014 o godz. 07:51:25 | Ostatnia modyfikacja: 09.07.2014 o godz.: 09:01:31

fot.3.jpgCzy był Polakiem czy Litwinem? A może ponadczasowym kosmopolitycznym Europejczykiem?  Czy odszedł w zapomnienie ? A może potrafi nadal zaistnieć w świadomości młodzieży XXI wieku?
Nad takimi ważnymi zagadnieniami debatuje młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Oleśnie oraz ich koledzy ze Szkoły Średniej im. Pawła Ksawerego Brzostowskiego w Turgielach. Rówieśnicy z obydwu szkół spotkali się na wspólnym projekcie pt. ”Mickiewiczowskie inspiracje-Nasze Małe Ojczyzny” w Oleśnie, który trwa od 06 lipca i zakończy się 12 lipca br.
Zielona kraina Olesna staropolskim zwyczajem chlebem i solą powitała gości z Litwy. Grupa uczestników z Litwy pod opieką dwóch wychowawczyń szybko zaprzyjaźniła się z uczestnikami z Olesna. Bariera językowa pomiędzy uczestnikami obozu praktycznie nie istnieje ponieważ koledzy z Turgieli doskonale mówią w języku polskim, niemniej miło i pożytecznie jest poznać język sąsiada, więc bez spisania słowniczka polsko –litewskiego się nie obyło. Na co dzień w internacie język litewski miesza się z polskim i jest wesoło ale i pracowicie. Obóz trwa krótko a zagadnienia są poważne bo dotyczą samego Adama Mickiewicza i tożsamości litewskiej i polskiej.
Uczestnicy projektu pracują w mieszanych zespołach międzynarodowych. Część przygotowań do projektu odbyła się na poziomie regionalnym. Zarówno Litwini jak i Polacy poszukiwali „swojego” Mickiewicza i takiego też przedstawiali podczas prezentacji multimedialnych. Obie strony jednak dążą do tego aby w poezji Adama Mickiewicza odnaleźć zarówno Polskę jak i Litwę. W otoczeniu oleskich pól i lasów poszukują „gryki jak śnieg biała i dzięcieliny, która rumieńcem pała.”. Zwiedzając Oleski rynek uczestnicy dostrzegają klasycystyczny Ratusz, który przypomina budynki miejskie rodem z dziewiętnastowiecznej Litwy. Na Oleskim kirkucie poznają wielokulturową Polskę a zajęcia warsztatowe na temat uprzedzeń i stereotypów pozwalają przełamać bariery kulturowe i narodowościowe. Wszyscy są rozpoznawalni dzięki projektowym koszulkom, które otrzymali uczestnicy. Oleski projekt to również intensywne zajęcia aktorsko-wokalno-artystyczne w ramach których uczestnicy uczą się i nagrywają fragmenty poezji Adama Mickiewicza, którą zaprezentują dla lokalnej społeczności w formie multimedialnego przedstawienia na deskach oleskiego domu kultury na zakończenie obozu. O medialność wydarzenia zadbała polska grupa przygotowując wcześniej i rozwieszając w mieście plakaty informujące o realizowanym przedsięwzięciu.
Słowa z Inwokacji :„Panno święta co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie” są łącznikiem pomiędzy światem litewskim a polskim, stanowiąc wspólny mianownik kultu Maryjnego tak bardzo rozpowszechnionego w tradycji obu krajów. Uczestnicy projektu zwiedzili Sanktuarium i Klasztor na Jasnej Górze, gdzie u stóp obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej mogli poczuć klimat mickiewiczowskiej Inwokacji Półmetek obozu prawie za nami a przed nami jeszcze spotkanie burmistrzem Olesna, poznawanie polskich tradycji myśliwskich, nauka gry na rogu oraz wieczorki narodowe i jeszcze dużo, dużo pracy scenicznej. Mimo pozytywnego nastawienia wszyscy odczuwają tremę.

Robert Mielcarek

fot.1..JPG fot.2.JPG
Grupa litewska i polska poznaje uroki Olesna

Warsztaty antydyskryminacyjne

fot.3.jpg fot.4.JPG
„Ty co Jasnej bronisz Częstochowy” – uczestnicy śladami Inwokacji na Jasnej Górze Uczestnicy z dumą prezentują projektowe koszulki


 

logo_funduszu.jpg

Projekt otrzymał dofinansowanie z Polsko-Litewskiego  Funduszu Wymiany Młodzieży.  Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju  Systemu Edukacji i Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych publikacji w jakikolwiek sposób.

« Powrót

Copyright © 2009 OHP | Polityka prywatnościPowered by iCMS