PL  EN
Witamy

Opolska WK
ul. Armii Krajowej 4
45-071 Opole
tel./fax: (077) 453-88-82, (077) 456-00-32
opolska@ohp.pl

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

MCKMCIZBIP

Aktualności

Młodzież HP w Opolu śladami pomników pamięci
Wysłano 26.09.2014 o godz. 09:36:05

1_11.JPG„Nie zamknie ust cmentarny dół,
Niepamięć ran też nie zabliźni.
Bo dzięki nim jeszcze się tlą,
Resztki honoru mej Ojczyzny.”

Poetyckie słowa Tadeusza Sikory w pełni oddają cel i sens edukacyjnej wycieczki historyczno-literackiej opolskimi śladami pamięci, w której w dniu 24 września br. wzięła udział młodzież klas IIId i IId PG dla Dorosłych poznając miasto Opole i jego kilkusetletnią historię.
Zarówno w przedwojennym Opolu, jak i tym współczesnym, pomniki były i są charakterystycznym elementem miejskiego pejzażu. O legendarnej „babie na byku”, „śląskim Kopciuszku” czy „Żołnierzach Wyklętych” opowiadał młodzieży wychowawca Robert Mielcarek. Trasę pamięci rozpoczęła wizyta na cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej, gdzie uczestnicy oddali hołd bohaterom Powstań Śląskich z lat 1919 -21.Wiekowe mury katedry stały się pretekstem do wycieczki w czasy Bolesława Chrobrego oraz Jana II Dobrego, którego nagrobek znajduje się w tamtejszej kaplicy piastowskiej. Księcia otaczają pamiątkowe tablice związane z walkami w takich miejscach jak Tobruk czy Monte Cassino. Tablica Katyń upamiętnia bohaterską śmierć polskich oficerów z rąk NKWD. Opolski Ratusz to skarbnica pamiątkowych tablic poświęconym osobom represjonowanym, wysiedlonym z terenów Kresów. Pomnik poświęcony Żołnierzom Wyklętym oraz Opolska Nike były natomiast okazją do dyskusji, czym jest dla młodzieży współczesny patriotyzm. Odwiedzając miejsca pamięci młodzież uświadamiała sobie również swoje korzenie - śląskie, a często także niemieckie czy ukraińskie - co potwierdza wielokulturowość Opola i Opolan.
Największą atrakcją wycieczki było spotkanie ze Śląskim Kopciuszkiem - Joanną Gryzik, której pomnik znajduje się na wzgórzu uniwersyteckim w Opola. Panna owa stała się spadkobierczynią bajecznej fortuny Karola Goduli, którą powiększyła dzięki małżeństwu z hrabią Hansem Ulrichem Schaffgotschem. Będąc biedną w młodości, w wieku dojrzałym nie zapomniała o biednych a przede wszystkim o swoich korzeniach i to być może jest największą wartością dla młodych ludzi.
Mamy nadzieję, że kolejne edycje tematycznych wycieczek po „małej ojczyźnie” będą dla młodzieży równie wartościowe.

Robert Mielcarek

1_11.JPG
Młodzież pod Pomnikiem Obrony Śląska Opolskiego« Powrót

Copyright © 2009 OHP | Polityka prywatnościPowered by iCMS