PL  EN
Witamy

Opolska WK
ul. Armii Krajowej 4
45-071 Opole
tel./fax: (077) 453-88-82, (077) 456-00-32
opolska@ohp.pl

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

MCKMCIZBIP

Aktualności

Dziś cień wosku Ci ukaże, co Ci życie niesie w darze - Andrzejki w 8-3 ŚHP Nysa
Wysłano 01.12.2009 o godz. 11:22:02 | Ostatnia modyfikacja: 01.12.2009 o godz.: 11:38:28
DSC01449.JPGŚwięta, zarówno te bardzo istotne, jak i pomniejsze, stanowią ważny element naszej kultury, a kultywowanie obyczajów z nimi związanych jest nieodłącznym elementem życia prawie każdej zbiorowości. Również w naszej placówce staramy się przekazywać młodzieży wiedzę o dawnych ludowych wierzeniach, by ocalić ich bogactwo i piękno dla kolejnych pokoleń.
Andrzejki tradycyjnie przypadają na noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała moc magiczną, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.
Tradycyjnie Andrzejki, znane też jako Jędrzejki, to noc wróżb dotyczących głównie miłości i małżeństwa. Dawniej na św. Andrzeja wróżyły sobie wyłącznie panny, dziś robią to zarówno dziewczęta jak i chłopcy. Dzieci i dorośli bawią się żartobliwymi wróżbami, najczęściej wspólnie, na organizowanych zabawach i imprezach lub kameralnych, domowych spotkaniach. Święto to pochodzi ze Szkocji, gdzie jest obchodzone bardzo hucznie. Należy pamiętać, iż Dzień św. Andrzeja, mimo swojego świeckiego charakteru,  jest czasem ostatnich zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
Młodzież naszego hufca z klasy I-ej z Panią Barbarą Włodarz i Panią Stanisławą Hofman; z klasy II-ej „b” z Panem Piotrem Romek; z klasy III-ej  „b” z Panią Alicja Pałucka i  Panią Anną Zielińską swoje Andrzejki obchodziła dziś. W każdej z klas odbyło się spotkanie z wychowawcą, który szczegółowo zapoznał swoich podopiecznych z pochodzeniem andrzejkowych tradycji oraz sposobami kultywowania ich w różnych częściach świata i naszej ojczyzny. Każdy miał dziś niepowtarzalną okazję do tego, by z przymrużeniem oka zajrzeć w przyszłość, oswoić lęki związane z niepewnością jutra, pomarzyć o wspaniałych wydarzeniach, jakie mogą go czekać.
Młodzież bardzo chętnie lała wosk przez dziurkę od klucza, a interpretując uzyskane kształty uciekała się do swoich najdziwniejszych nawet fantazji. Podobnym zainteresowaniem cieszyła się też reszta przygotowanych wróżb, między innymi wędrówki butów, wróżby karciane, losowanie imienia oblubienicy lub oblubieńca, wróżby numerologiczne. Wychowawcy prowadzący zwrócili uwagę na nieodłączny związek wróżenia z interpretacją przeróżnych symboli (kształtów, liczb czy poszczególnych przedmiotów). Taka lekcja praktyczna dała możliwość zagajenia dyskusji dotyczącej właśnie miejsca symbolu i myślenia tzw. magicznego w kulturze. Nasi uczestnicy, równie chętnie jak się bawili, brali też udział w dyskusji, uciekając się w swoich wypowiedziach do doświadczeń własnych, a czasem ustnych przekazów, będących częścią ich rodzinnej tradycji.
Spotkania Andrzejkowe można z cała pewnością uznać za bardzo udane.

Anna Zielińska

20091130567.jpg 20091130582.jpg DSC01429.JPG DSC01449.JPG DSC01454.JPG DSC01455.JPG

« Powrót

Copyright © 2009 OHP | Polityka prywatnościPowered by iCMS