PL  EN
Witamy

Opolska WK
ul. Armii Krajowej 4
45-071 Opole
tel./fax: (077) 453-88-82, (077) 456-00-32
opolska@ohp.pl

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

MCKMCIZBIP

Aktualności

Uczestnicy 8-4 Hufca Pracy Nysa i podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy wspólnie pielgrzymują
Wysłano 02.10.2015 o godz. 10:13:45

1_20.JPGDnia 30.09.2015 współpracujący z naszym hufcem Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas w Nysie organizował dla swoich podopiecznych pieszą pielgrzymkę. Wzięły w niej udział osoby o różnym stopniu niepełnosprawności ich opiekunowie, rodziny i przyjaciele. Celem wędrowania był mieszczący się w lasku przy Alejach Wojska Polskiego Kościółek Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Uczestnicy naszego hufca podjęli się odpowiedzialnego zadania bezpiecznego przeprowadzenia pielgrzymów. Grupa Pielgrzymkowa zebrała się pod Kościołem Św. Elżbiety skąd po krótkiej modlitwie i błogosławieństwie wyruszyła wzdłuż Alei Wojska Polskiego. Szliśmy ulicą, dlatego konieczne było zapanowanie nad ruchem drogowym. Zadanie to wymagało od naszych uczestników bacznej obserwacji sytuacji na drodze oraz ścisłej współpracy ze sobą nawzajem. Jadące z obu stron samochody przepuszczaliśmy wahadłowo. Chwila nieuwagi mogła skończyć się stłuczką lub bezpośrednim zagrożeniem dla skupionych na modlitwie i śpiewaniu pobożnych pieśni pielgrzymów. Nasza młodzież nie śpiewała a ich modlitwą w tej konkretnej sytuacji stała się wykonywana praca.

Na prawdziwą modlitwę i śpiew mieliśmy czas dopiero podczas mszy w Kościółku Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych, gdzie wspólnie dziękowaliśmy Bogu za otrzymane łaski i prosiliśmy o dalszą opiekę. Po mszy zostaliśmy zaproszeni na rozlewaną z termosów przed kościołem kawę i herbatę oraz ciasto, którego część zasponsorowali nasi pracodawcy. Wtedy był czas na luźne rozmowy, dzielenie się przemyśleniami dotyczącymi nie tylko dzisiejszego pielgrzymowania ale i własnego życia. Nasi uczestnicy byli niemal zgodni co do tego, iż dzisiejsze doświadczenie wiele im dało. Zauważali wartości płynące z pracy dla innych, opiekowania się kimś. Mówili, iż mimo trudności jakie napotkali przeprowadzając grupę czują wielką radość z dobrze wykonanego zadania oraz faktu bycia potrzebnym drugiemu człowiekowi.

To czego dziś udało się doświadczyć naszej młodzieży z pewnością wzbogaciło ich wewnętrznie, zaryzykować można stwierdzenie, iż stworzyło okazję do gruntownego przemyślenia swojego miejsca w świecie i postawy wobec innych ludzi. Droga powrotna pomimo, iż dalej prowadzaliśmy niewielką grupę osób, które nie pojechały samochodami upłynęła nam już w dużo luźniejszej atmosferze. Był czas na rozmowy i integrację. Rozstaliśmy się pod budynkiem Środowiskowego Domu Samopomocy już teraz umawiając się na kolejne wspólne imprezy. Nasi uczestnicy radośni, z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku udali się do domów. Zadowoleni i dumni ze swoich podopiecznych wracali również wychowawcy HP. Fakt, iż nasza młodzież stanęła na wysokości zadania napawa nas wielkim optymizmem, daje nadzieję na przyszłość.

Anna Zielińska

1_20.JPG 2_13.JPG
Szkolenie obsługi pielgrzymki Uczestnik Hufca Pracy w Nysie zabezpiecza trasę
3_9.JPG
Pielgrzymi w trakcie przemarszu


« Powrót

Copyright © 2009 OHP | Polityka prywatnościPowered by iCMS