PL  EN
Witamy

Opolska WK
ul. Armii Krajowej 4
45-071 Opole
tel./fax: (077) 453-88-82, (077) 456-00-32
opolska@ohp.pl

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

MCKMCIZBIP

Aktualności

Wycieczka edukacyjna do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach
Wysłano 23.04.2010 o godz. 13:51:10 | Ostatnia modyfikacja: 23.04.2010 o godz.: 14:14:09
Obraz_006_800.jpgW dniu 21 kwietnia br. młodzież ŚHP w Opolu z klas III b i III c gimnazjum oraz klasy II ZSZ wzięła udział w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych na terenie byłego obozu jenieckiego Lamsdorf - Łambinowice. Grupa miała okazję uczestniczyć w realizowanym przez muzeum w roku 2010 edukacyjnym projekcie ph."Świat za drutami", którego celem jest  popularyzowanie wśród młodych ludzi tematyki jenieckiej przy pomocy projekcji filmów historycznych.
Zgodnie z harmonogramem projektu - w miesiącu kwietniu uznanym w naszym państwie jako Miesiąc Pamięci Narodowej – zaplanowano projekcję filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy pt "Katyń", co w połączeniu z tragicznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce 10 kwietnia br. pod Smoleńskiem miało wyjątkowo symboliczny charakter.
Uczniowie w wielkim skupieniu i zadumie oglądali film. Filmowa relacja o przeszłości, która w ostatnich dniach stała się szczególnie ważna dla wszystkich Polaków, wzbogacona została ponadto analizą i oceną uczestników spotkania. Młodzież aktywnie uczestniczyła w dyskusji, jaka wywiązała się po projekcji, prowadzonej przez panią koordynator Dorotę Musiał  z CMJW, której tematem były społeczno-polityczne przyczyny i skutki tzw. "kłamstwa katyńskiego".
Korzystając z okazji pobytu w Łambinowicach młodzież pod opieką przewodnika zwiedziła również stałe oraz czasowe ekspozycje muzeum zlokalizowanego na terenie byłego obozu jenieckiego Lamsdorf. W latach I wojny światowej istniał na miejscowym poligonie obóz jeniecki, przez który przeszło ok. 90 tys. żołnierzy z armii rosyjskiej, rumuńskiej, serbskiej, włoskiej, brytyjskiej i francuskiej. W okresie dwudziestolecia międzywojennego przebywało na tym terenie kilkadziesiąt tysięcy niemieckich imigrantów z ziem włączonych do Polski. W czasie II wojny światowej Lamsdorf zaliczano do największych niemieckich kompleksów obozowych w Europie. Przetrzymywano tu wówczas ok. 300 tys. żołnierzy koalicji antyhitlerowskiej (w tym blisko 200 tys. jeńców radzieckich), należących do prawie 50 narodów.
Mamy nadzieję, że wrażenia związane z projekcją filmu "Katyń" w tych szczególnych okolicznościach, zarówno czasu jak i miejsca zostaną na długo w naszych głowach i sercach.

Aneta Zarzyka

Obraz_002_800.jpg Obraz_003_800.jpg Obraz_006_800.jpg

« Powrót

Copyright © 2009 OHP | Polityka prywatnościPowered by iCMS