PL  EN
Witamy

Opolska WK
ul. Armii Krajowej 4
45-071 Opole
tel./fax: (077) 453-88-82, (077) 456-00-32
opolska@ohp.pl

Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

MCKMCIZBIP

Aktualności

„Z duchami w przyszłość” w ŚHP Namysłów
Wysłano 11.08.2010 o godz. 13:14:39 | Ostatnia modyfikacja: 11.08.2010 o godz.: 23:31:08

1_800.jpgW Środowiskowym Hufcu Pracy w Namysłowie 40 -osobowa  grupa młodzieży z Polski i Litwy od 02.08.2010r. aktywnie spędza wakacje, uczestnicząc w dwutygodniowych warsztatach etnograficzno–artystycznych. Ich tematem przewodnim jest badanie dziedzictwa kultury religijnej ludów pogańskich i jej wpływ na chrześcijaństwo.

Warsztaty są częścią projektu „Z duchami w przyszłość”, realizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu”.

Grupa nieformalna „Poszukiwacze”, złożona z uczestników ŚHP w Namysłowie oraz kilku rówieśników z jednostek terenowych OHP woj. opolskiego (zainteresowanych historią Śląska a w szczególności historią Ziemi Namysłowskiej) wraz z młodzieżą z miasta Alytus podjęła się niełatwego, lecz ciekawego twórczego zadania: poznanie nie tylko wierzeń, obrzędów i wiary przodków, ale też zaprezentowanie wiedzy i zdobytych w projekcie doświadczeń teatralno – artystycznych podczas inscenizacji „PORY ROKU”.

Przedstawienie pełne magii i obrzędów odbędzie się w namysłowskim amfiteatrze na wyspie na Widawie 14 sierpnia o godzinie 18.00.

Mamy nadzieję, że ciekawa scenografia, stroje wykonane przez polskich i litewskich uczestników projektu, oprawa muzyczna całości oraz gra uczestników- aktorów nie- profesjonalnych, lecz pełnych energii, werwy i zaangażowania, spodobają się mieszkańcom miasta i okolicznych wiosek oraz przyjezdnym gościom, których serdecznie zapraszamy na spektakl.

Zajęcia warsztatowe realizowane są na terenie internatu ŚHP Namysłów i w plenerze, gdzie młodzież ma okazję zetknąć się z żywą kulturą materialną Łużyczan i pogańskich Słowian. Zajęcia plenerowe ułatwiają zebranie wiedzy do folderu na temat „Ślady wierzeń i symboliki pogańskiej w kulturze chrześcijańskiej” poprzez „dotknięcie historii” i fotografowanie jej namacalnych śladów.

W tym celu uczestnicy zwiedzili centralne miejsca kultu pogańskiego - górę Ślężę, Ślężańskie Muzeum Archeologiczne, zdobyli wiedzę o Raduni i skansenie w Będkowicach. W Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu – Bierkowicach poznali obrzędowość i tradycje śląskie, w których przeplatają się zarówno pogańskie jak i chrześcijański elementy, a wizyta w Opolskim Teatrze EKO STUDIO pozwoliła wejść w tajniki sztuki alternatywnej, poznać kulisy teatru i pracę reżysera. Jednym z ciekawszych elementów tej wizyty była rekwizytornia, w której uczestnicy, dzięki uprzejmości dyrektora teatru, mogli przebierać się do woli i wcielać w ciekawe sceniczne postaci, a fotografiom nie było końca. We Wrocławiu na Ostrowie Tumskim, będącym od wielu lat ostoją chrześcijaństwa, „Poszukiwacze” również odnaleźli miejsca związane z kultem pogańskim. Grupa odwiedziła także średniowieczny gród rycerski w Ryczynie oraz Zamek Piastowski w Brzegu.

Rówieśnicy z Polski i Litwy nie poprzestają na pracy nad głównym tematem. Działaniom towarzyszą zabawa, sport, wieczorki narodowe, zajęcia integracyjne, gry inter-kulturowe warsztaty o stereotypach: „Polak-Katolik, Litwin-Poganin” oraz warsztaty na temat uprzedzeń wyznaniowych i tolerancji religijnej: „Inny nie znaczy gorszy”.

Na etapie ewaluacji projektu zaplanowano zorganizowanie w Starostwie Namysłowskim i w Namysłowskim Ośrodku Kultury wystawy fotograficznej, prezentującej wyniki pracy wykonanej w dwu-narodowym zespole.

Projekt rozpoczął się 1 lipca od etapu przygotowania grup we własnych krajach. Jego końcowym efektem będzie zredagowanie i wydanie folderu opracowanego na podstawie zebranego przez uczestników w czasie pracy nad projektem materiału. Folder rozpowszechniony zostanie wśród lokalnej społeczności miasta Namysłowa i poza jego granicami.

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca, a Komisja Europejska nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.


Zakończenie projektu zaplanowano na 30.09.2010r.


Adam Marcinkiewicz - Koordynator projektu

1_800.jpg 2-800_1.jpg 3_800.jpg

Na zdjęciu:

Grupa Poszukiwacze odpoczywa po wspinaczce pod krzyżem na szczycie Slęży.

Na zdjęciu:

Grupa Poszukiwacze w trakcie prac warsztatowych.

Na zdjęciu:

Grupa Poszukiwacze w trakcie zabawy integracyjnej.

« Powrót

Copyright © 2009 OHP | Polityka prywatnościPowered by iCMS