Kim jest pszczelarz, czy każdy może nim zostać, co to ul, jaką rolę odgrywają pszczoły w naszym środowisku, w jaki sposób wytwarza się miód…? Na te i wiele innych pytań odpowiadała pani Weronika Janik z Pasieki Zarodowej w Maciejowie podczas warsztatów pszczelarskich zorganizowanych dla uczestników HP w Byczynie.

Warsztaty odbyły się w dniu 15 października br. w Zespole Szkół w Byczynie. Na zajęciach młodzież miała okazję zapoznać się z zawodem pszczelarza, poznać tajniki i historię bartnictwa, samodzielnie przygotować świece woskowe, oraz skorzystać z degustacji miodu. Młodzież z zaciekawieniem słuchała informacji o tym jak naprawdę wygląda praca w pasiece. W ramach spotkania zademonstrowano elementy ula i przyrządy jakimi posługuje się pszczelarz, oraz ubiór pszczelarza. Pszczelarstwo to dla jednych pasja i sposób spędzania czasu wolnego ,a dla innych zawód i sposób zarabiania pieniędzy. Pani Weronika Janik - pszczelarz z zawodu, oraz właścicielka gospodarstwa pasiecznego opowiedziała również o zastosowaniu wosku pszczelego w branży kosmetycznej oraz spożywczej. Prowadząca warsztat przekazała też informacje jaki sposób kształcenia wybrać by zostać zawodowym pszczelarzem, oraz ile można zarobić w tej branży. Na zakończenie zajęć uczestnicy mieli okazję przygotować własnoręcznie świece woskowe w dwóch wersjach,  z odlewu w różnych formach oraz w wersji zwijanej z gotowych półproduktów. Przygotowane świece uczestnicy mogli zabrać sobie do domu.

Przeprowadzone warsztaty okazały się wspaniałą lekcją zarówno przyrody jaki i zdobycia wiedzy o jednym z najstarszych zawodów świata.

Agnieszka Świderska-Włodarczyk

1

2

5

7

8