Opolski Hufiec Pracy włączył się w inicjatywę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież, w grupach kilkuosobowych, odpowiednio ucharakteryzowana na przedwojennych sprzedawców gazet, kolportowała nieodpłatnie Ilustrowany Kurier Społeczny – gazetę, w której przedstawiono wycinek stuletniej historii polskiej polityki społecznej.

Na stronie tytułowej widnieje Naczelnik Państwa - Józef Piłsudski, podpisujący dekret o obowiązkowym ubezpieczeniu na wypadek choroby. Na kolejnych stronach można przeczytać historię budowania polityki społecznej państwa polskiego po 123 latach zaborów.

3.3
Uczestnicy Hufca Pracy w Opolu przyodziani w przedwojenne marynarki, kaszkiety, apaszki i okolicznościowe plakietki, od wczesnych godzin porannych rozdawali Opolanom bezpłatne egzemplarze Kuriera. Grupy skupione w okolicy Dworca Głównego, ulicy Krakowskiej i Niemodlińskiej – miejscach o dużej liczbie przechodniów – z radością uczestniczyły w przedsięwzięciu upamiętniającym stulecie wolnej Polski. Mieszkańcy Opola bardzo ciepło przyjęli młodzież zaangażowaną w akcję upamiętniającą wolną Polskę i otrzymali w sumie tysiąc bezpłatnych gazet wprost z Ministerstwa.

2.2    
Publikacja kończy się znamiennymi słowami prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2008 roku: „Ważne rocznice dobrze uświadamiają nam czym jest ojczyzna, nasz wspólny kraj, który dziedziczymy po przodkach i który powinniśmy w jak najlepszym stanie przekazać naszym potomkom”.


Robert Gąsienica