29 listopada uczestnicy Hufca Pracy w Opolu obchodzili Andrzejki – był to dzień wróżb i zabaw. Przedstawiciele starszych klas wcielili się w rolę wróżbitów i przygotowali stoiska z wróżbami. Każdy uczeń mógł dowiedzieć się czegoś więcej o swojej przyszłości i skorzystać z wróżb.

Były wymyślone życzenia, rzut monetą do miski z wodą, drzewko szczęścia, serce z imionami, szczęśliwe numerki, wróżby z kwiatów, pasjanse z kart i wiele innych. W powietrzu unosił się zapach lanego wosku, a palące się świece tworzyły dziwne cienie na ścianie, co sprawiało, że atmosfera była pełna magii. Wielu uczniów obawiało się niepomyślnej dla siebie wróżb, lecz okazało się, że w każdej z nich było dużo poczucia humoru i optymizmu.

and1


Pierwotnie dzień św. Andrzeja obchodzono z wielką powagą, a uczestnikami były tylko panny, które dzięki wróżbom miały poznać kandydata na męża. Pierwsza wzmianka na ten temat pojawiła się w 1557 roku. Andrzejki w polskiej tradycji zakorzeniły się na stałe. Pozwalają one nie tylko zerknąć ,,przez ramię” w przyszłość ale są również okazją do wspólnej zabawy.