Gdy tylko zabrzmiał ostatni dzwonek szkolny grupa 20 wyróżnionych uczestników z jednostek terenowych Opolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP po ciężkim roku nauki i pracy wyjechała z Opola, przemierzając 690 km, aby dotrzeć do miasta Alytus na Litwie na międzynarodowy obóz sportu, turystyki i zdrowia „Ty i Ja- jesteśmy przyjaciółmi” i wraz z litewskimi uczniami szkół średnich spędzić ciekawie, kreatywnie i zdrowo wakacyjny czas.

Od pierwszego dnia uczestnicy poczuli się jak w domu, bowiem od progu widać było gościnność i sympatię gospodarzy. Obóz rozpoczął się od wzajemnego poznania się i zabaw integracyjnych. Młodzież miała okazję „pracować” w tym dniu z profesjonalnymi fotografami, aktorami i plastykami, zdobywając umiejętności artystycznego spojrzenia na świat i rozwijając własną kreatywność. Uczestniczyliśmy w ceremonii otwarcia obozu śpiewając z dumą hymn Polski, podczas wciągnięcia na maszt biało-czerwonej flagi naszego narodu, przed budynkiem Szkoły Rzemiosła Artystycznego. W ten sposób litewscy gospodarze uhonorowali nasz przyjazd, a my mieliśmy okazję zademonstrować własną tożsamość narodową i swój patriotyzm.

Następnego dnia na oficjalnym spotkaniu w Urzędzie Miasta Alytus po przywitaniu i przemówieniach oraz wystąpieniu mera i innych przedstawicieli władz miasta obejrzeliśmy prezentacje multimedialne o mieście Alytus i samej Litwie. Podczas spotkania podkreślono ponad 20- letnią współpracę Opolskiej WK OHP z miastem Alutus. Od początku trudne doświadczenia z pobytu litewskiej grupy w Polsce w roku powodzi stulecia na Opolszczyźnie pozwoliły poznać się partnerom i zaowocowały podpisaniem rok później oficjalnego porozumienia o współpracy w zakresie wymiany młodzieży.

Po tak wspaniałym dniu każdy następny okazywał się jeszcze bogatszy w emocje i niezapomniane wrażenia. Zwiedziliśmy okazały historyczny zamek w Trokach, będący niegdyś ważnym ośrodkiem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Podczas wizyty w Manufakturze czekolady w Trokach, mieliśmy możliwość nie tylko posmakować wyśmienitych czekoladek i wszystkiego co z czekolady się wytwarza, ale przede wszystkim własnoręcznie stworzyć smakołyki. Zabawa była przednia, a chwile spędzone w Manufakturze słodkie.

Odwiedziliśmy też stolicę Litwy- Wilno, gdzie oddech i ślady Mickiewicza odczuwa się w każdym zakątku miasta. Jednak tego dnia najsilniejszym przeżyciem dla grupy polskiej była możliwość pokłonienia się Matce Boskiej Ostrobramskiej, której cudowny obraz przeniósł nas myślami „do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych szeroko nad błękitnym Niemnem rozciągnionych”. Spacerowaliśmy po starówce Kowna - drugiego co do wielkości miasta na Litwie, gdzie podziwialiśmy okoliczny krajobraz z wieży widokowej. Odnoga Niemna „Wilia” a następnie sam błękitny Niemen ukazał się naszym oczom. W słynnym kurorcie Druskienniki skorzystaliśmy z atrakcji wodnych w Aquaparku oraz dobrodziejstwa leczniczych wód, a także z wysokości z kolejki linowej podziwialiśmy miasto, druskiennickie lasy i jeszcze raz majestatyczny Niemen. W lesie niedaleko Druskienników w szklanej kopule nazywanej Piramidą Merecką mogliśmy się wyciszyć i zaczerpnąć pozytywnej energii, aby odzyskać równowagę duchową i cieszyć się lepszym zdrowiem.

Każdego dnia możemy posmakować tradycyjnych potraw kuchni litewskiej i litewskich smakołyków.
I każdy dzień ukazuje nam coraz piękniejsze oblicze Litwy…, a to dopiero początek!

W programie obozu przewidziano jeszcze zajęcia warsztatowe, m.in. tworzenie własnej biżuterii, zajęcia artystyczne, wieczorki narodowe, a także czeka nas jeszcze wiele niespodzianek sportowych m.in. manewry leśne i zajęcia sprawnościowe w Parku Linowym „Tarzanija Park”.
Aktywnie odpoczywamy, poznajemy Litwę i codziennie uczymy się czegoś nowego.

Cała grupa obozowiczów pozdrawia swoich kolegów i kadrę opiekuńczo- wychowawczą, życząc im udanych i równie wspaniałych podróży podczas tych wakacji!

 

Malwina Jabłońska
Monika Markowska

Litwa222     Litwa333                      

           Spotkanie  z przedstawicielami władz miasta Alytus                                             Młodzież w Zamku w Trokach

 

Litwa444      Litwa555

                   Zajęcia w manufakturze czekolady                                                       Grupa polska przed Ostra Bramą