GWARANCJE DLA MŁODZIEŻY

Opolska Wojewódzka Komenda OHP w Opolu realizuje projekty w ramach inicjatywy Gwarancje dla Młodzieży współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej. Wsparcie adresowane jest przede wszystkim do młodzieży z grupy NEET, czyli młodzieży znajdującej się – z powodu uwarunkowań rodzinnych oraz środowiskowych – w najtrudniejszej sytuacji życiowej, a w szczególności do osób wywodzących się z rodzin niepełnych, bezrobotnych, niewydolnych wychowawczo i zagrożonych patologiami społecznymi.

Działania na rzecz aktywizacji zawodowej młodzieży zostaną zróżnicowane z jednej strony w zależności od statusu konkretnej osoby, jej sytuacji życiowej, środowiskowej, wykształcenia oraz warunków materialnych, z drugiej od jej predyspozycji zawodowych określonych przez profesjonalnego doradcę zawodowego.

Działania będą realizowane w ramach projektu "Od szkolenia do zatrudnienia"

Opolska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy prowadzi działalność ustawową w zakresie zatrudnienia oraz przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu, w tym inicjuje oraz prowadzi międzynarodową współpracę i wymianę młodzieży, traktowaną jako ważny czynnik edukacyjno-wychowawczy.

Inicjowana przez OWK OHP międzynarodowa wymiana młodzieży jest organizowana z udziałem funduszy europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem programów: Erasmus+, Polsko-Niemiecka Współpracy Młodzieży (PNWM), Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.

 

 

Realizowane formy przedsięwzięć:

PO WER Kształcenie i szkolenie zawodowe

więcej o programie

Program „Erasmus+ ”:

Mobilność edukacyjna - Akcja 1
Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk - Akcja 2
Wsparcie w reformowaniu polityk - Akcja 3
więcej o programie

 

 

 

 

Program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM):

organizacja praktyk zawodowych w Polsce i Niemczech
wymiana młodzieży dwu i trójstronna w kraju i za granicą
więcej o programie
Program Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży:

wspiera finansowo i merytorycznie realizację pomysłów młodych ludzi - dofinansowuje wymiany, seminaria, szkolenia i inne inicjatywy młodzieżowe.
więcej o programie

 

Inne:

pozyskiwanie grantów od instytucji samorządowych i osób zainteresowanych wsparciem w tym: sponsorów i pracodawców.
organizowanie wyjazdów młodzieży OHP do krajów UE
przyjmowanie młodzieży z krajów UE (staże, praktyki zawodowe)

 

 

 

Projekty wymiany międzynarodowej skierowane do młodzieży dają młodzieży możliwość poznania kultur innych krajów, ich tradycji oraz propagowania wiedzy o własnym kraju, sprzyjają znoszeniu barier językowych oraz stereotypów.

 

Głównym elementem charakteryzującym każdą wymianę młodzieży jest integracja oraz praca na rzecz społeczności lokalnych. Dzięki uczestnictwu w projektach nauki nieformalnej uczestnicy OHP nabywają kluczowe kompetencje, w tym kompetencje społeczne i obywatelskie, rozwijają inicjatywność i przedsiębiorczość oraz umiejętności porozumiewania się w języku obcym, a tym samym rozwijają umiejętności i zdolności interpersonalne, wzrasta ich motywacja i samoocena. Realizacja poszczególnych zadań projektowych wpływa korzystnie na poszerzenie horyzontów intelektualnych.

 

Kadra opiekuńczo-wychowawcza oraz młodzież uczestniczy też w szkoleniach, forach wymiany doświadczeń, wizytach przygotowawczych oraz giełdach partnerskich, umożliwiających poznanie nowych partnerów do ścisłej współpracy.