W roku 2015 Opolska Wojewódzka Komenda OHP zrealizowała następujące projekty dla młodzieży.

Wolontariat Europejski

Opolska Wojewódzka Komenda OHP pełniła rolę organizacji wysyłającej w ramach programu Erasmus+ EVS – Wolontariat Europejski. Do Zespołu ds. wdrażania programów europejskich i współpracy międzynarodowej w OWK OHP zgłosiła się Pani Aneta Sujkowska – uczennica liceum w Opolu, wyrażając chęć wyjazdu na Wolontariat za granicę. Po całym procesie przygotowania, dopełnianiu formalności, Pani Aneta wyjechała na rok do Francji do niewielkiej francuskiej miejscowości Sable-sur- Sarthe.

Pełniła ona wolontariat w Urzędzie Miasta i Gminy Ville de Sarthe występując w charakterze koordynatora lokalnych wydarzeń kulturalnych inicjowanych przez Urząd oraz animatora czasu wolnego dla uczniów miejskich szkół, a także pomagała przy pracach biblioteki miejskiej. Pani Aneta codziennie miała styczność z językiem francuskim, w nauce języka pomocne były też materiały dydaktyczne, które otrzymała przed wyjazdem w ramach EVS. Po powrocie z rocznego wolontariatu, który trwał od 11.09.2014-11.09.2015r. Pani Aneta posługuje się już językiem francuskim biegle. Wydarzenia kulturalne, wycieczki edukacyjne, czas wolny, nauka i poznani ludzie przyczyniły się do ogromnego rozwoju osobowościowego Pani Anety oraz do wzrostu samodzielności i odpowiedzialności. Pani Aneta po 12 miesiącach mieszkania w obcym kraju stwierdziła u siebie wzrost otwartości i pewności siebie, duży postęp w umiejętnościach językowych i większą chęć do podróżowania, nauki, odkrywania Europy i zdobywania większej ilości wiedzy.

EU flag Erasmus vect POS

Projekt realizowany przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Akcji 1 Mobilność edukacyjna,

w ramach programu ERASMUS+/Młodzież


 Wizyta delegacji OWK OHP w mieście partnerskim Alytus

Celem 3-dniowej wizyty w terminie 19-21.06.2015r. był udział przedstawicieli OWK OHP w obchodach Dni Alytusa a także spotkanie robocze, dotyczące organizacji Litewsko-polskiego obozu turystyczno- rekreacyjno-sportowego w mieście partnerskim Alytus, zgodnie z porozumieniem z roku 98 znowelizowanym 14 czerwca 2013r. o współpracy pomiędzy OWK OHP i Wydziałem Oświaty miasta Alytus oraz polsko-litewskiej wymianie młodzieży.

Wizyta była okazją do poznania nowego mera miasta Pana Vytautas Grigaravičius. W trakcie spotkania roboczego przybliżono specyfikę i zadania Ochotniczych Hufców Pracy, omówione zostały dotychczasowe doświadczenia a także wizja przyszłej, dalszej współpracy pomiędzy Opolską Wojewódzką Komendą OHP i miastem Alytus. W dalszej części programu strona litewska zaprezentowała swoje placówki oświatowe, z uwzględnieniem szkoły w której przebywać będzie dwudziestoosobowa grupa uczestników z Opolskiej Komendy OHP w ramach dwutygodniowego turnusu turystyczno-rekreacyjnego. Omówiony został jednocześnie szczegółowy program pobytu młodzieży OHP na Litwie. Pobyt zakończył się uroczystym bankietem w miejscowym teatrze wydanym przez mera miasta dla wszystkich delegacji zagranicznych. W trakcie przemówienia delegatów z miast partnerskich w swoim wystąpieniu Wojewódzki Komendant OHP podziękował za zaproszenie, serdeczną gościnę, zadeklarował raz jeszcze chęć dalszej bliskiej współpracy, jak również zaprosił mera miasta wraz z towarzyszącą mu delegacją do Opola. Dzień po powrocie delegacji z OWK OHP, grupa młodzieży z OHP wyjechała na dwutygodniowy obóz na Litwie w ramach obowiązującego partnerstwa i poczynionych ustaleń.

logoPL LT prawa


Litewsko-polski obóz turystyczno - rekreacyjno - sportowy w Alytusie na Litwie

W terminie od 22 czerwca do 7 lipca 2015r. 19 uczestników OHP woj. opolskiego wzięło udział w litewsko-polskim obozie wypoczynkowo- turystyczno-sportowym na Litwie. Obóz pod nazwą „Jesteśmy przyjaciółmi – TY I JA” został zrealizowany we współpracy z Wydziałem Oświaty Miasta Alytus. Celem obozu było między innymi pogłębienie współpracy między młodzieżą miast partnerskich Opola i Alytusa a także promocja Opola i województwa opolskiego, aktywny i zdrowy wypoczynek, przeżywanie wspólnej historii i budowanie przyjaźni. Program obozu zakładał także realizację zajęć warsztatowych w mieszanych grupach narodowych, zajęcia sportowe, zwiedzanie miasta Alytus, poznawanie zwyczajów i wierzeń ludowych Litwy oraz udział w uroczystościach narodowego święta Litwy- rocznicy koronacji króla Mendoga, a także poznanie wspólnej historii Litwy i Polski, zwiedzanie Wilna, Kowna, Kłajpedy i Nidy. Młodzież miała również okazję spotkać się z Merem Miasta Alytus, panem Vytautasem Grigaraviciusem. Ponadto zorganizowała wspólne zabawy integracyjne, wieczorki narodowe, uczestniczyła w warsztatach fotograficznych. Polska i litewska młodzież osiągnęła cele - bardzo szybko zintegrowała się i zaprzyjaźniła, polepszyła umiejętności językowe oraz zdobyła wiedzę kulturową.

logoPL LT prawa


Wizyta w OWK OHP delegacji Urzędu Miasta Alytus

3 - dniowa wizyta delegacji z partnerskiego miasta Alytus na czele z wicemer miasta p. Vale Gibiene, w terminie od 23-25.09.2015r.w ramach porozumienia o współpracy dotyczyła omówienia wspólnych zadań w zakresie wymiany młodzieży polskiej i litewskiej oraz spotkań kadry na rok 2015 i planów dotyczących wspólnych projektów w ramach programów europejskich. Podczas wizyty pracownicy Zespołu programów europejskich i współpracy międzynarodowej przedstawili gościom prezentację ze zrealizowanych projektów międzynarodowych w ubiegłym i w bieżącym roku, pokazali wystawę ewaluacyjną z obozu młodzieży OHP w Alytusie, a także film, promujący projekt "Ginące zawody pomysłem na przyszłość”. Partnerzy litewscy odwiedzili Środowiskowy Hufiec Pracy w Namysłowie i zapoznali się z działalnością dydaktyczno-opiekuńczo wychowawczą jednostki. Delegacja poznała nie tylko walory miast Opola i Namysłów, ale ich włodarzy - wizyta u prezydenta miasta Opola, wizyta u wicewojewody opolskiego- przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Programowej OHP, wizyta u wicestarosty Namysłowa. W programie była też wizyta w Uniwersytecie Opolskim w celu nawiązania kontaktów na poziomie wymiany akademickiej w ramach programu Erasmus+ na prośbę strony litewskiej.

logoPL LT prawa


Polsko – niemiecka praktyka zawodowa „Dekoracyjne techniki zdobienia ścian”

W terminie od 20 – 27 września 2015r. w Oleśnie odbyła się Polsko-Niemiecka malarska praktyka zawodowa w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Uczestnicy OSiW Olesno gościli grupę młodzieży z Niemiec, z miejscowości Bad Freienwalde, aby wspólnie zrealizować projekt pod nazwą „Dekoracyjne techniki zdobienia ścian”. Projekt miał na celu wymianę doświadczeń obu grup w dziedzinie zdobienia ścian oraz zdobycie nowych umiejętności podczas warsztatów na temat historii malarstwa, zorganizowanych ze specjalistą. Przyjazd grupy niemieckiej poprzedziło spotkanie przygotowawcze, które odbyło się w dniu 7 września w OSiW Olesno i miało na celu omówienie najważniejszych punktów programu oraz podział obowiązków między uczestnikami.

Młodzież przez tydzień czasu przygotowywała ściany do prac malarskich i zdobiła różnymi technikami pomieszczenia w internacie Ośrodka Szkolenia i Wychowania. Uczestnicy projektu zostali podzieleni na pięć grup, z których każda wykonała konkretne zadanie. Zadaniem jednej z grup było stworzenie symboli dyscyplin sportowych na ścianach siłowni, kolejna nakładała gips fresku strukturalnego, trzecia grupa wykonała obrazy owoców na ścianach stołówki, a ostatnia grupa stworzyła rysunek drzewa w sali relaksacyjnej. Młodzież wykonała również mural na zewnętrznej ścianie internatu, który przedstawia logo Olesna oraz logo OHP. Nad całością prac czuwał zawodowy plastyk - pani Beata Biniek. Nauczyła ona młodzież szkicowania, odwzorowania węglem, nanoszenia i tworzenia kolorów, przygotowania szablonów i ich odwzorowania oraz prawidłowej pracy farbami w sprayu podczas malowania muralu. Młodzież przez cały czas aktywnie integrowała się podczas wspólnych zabaw i wieczorków narodowych, a także poprzez wspólne zwiedzanie miasta, rozgrywki sportowe i pobyt na basenie. Podczas realizacji projektu zostały zorganizowane zajęcia z nauki języka niemieckiego oraz polskiego, co dało młodzieży możliwość swobodnego porozumiewania się między sobą podczas zadań projektowych.

Efektem wspólnych działań było zdobycie nowych umiejętności technicznych i zawodowych, jednak największą korzyścią była wymiana doświadczeń interkulturowych, poznanie się młodzieży z dwóch różnych krajów, integracja i przełamanie barier nie tylko językowych ale i międzynarodowych.

pnwm

Projekt dofinansowany ze środków programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży


Polsko- ukraińsko- niemieckie forum specjalistyczne "Szanse i wyzwania dla długofalowej wymiany młodzieży między Polską, Ukrainą i Niemcami"

W Elstal niedaleko Berlina w terminie od 29.11 do 02.12.2015r. odbyło się 4-dniowe forum specjalistyczne dla organizatorów trójstronnej wymiany młodzieży. Organizatorem Forum było PNWM Biuro w Poczdamie oraz Fundacja „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”. Przedsięwzięcie sfinansowano ze środków PNWM i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Uczestnikiem Forum był przedstawiciel OWK OHP pracownik Zespołu ds. wdrażania programów europejskich i współpracy międzynarodowej OWK OHP pani Małgorzata Krawczyk.

Celem trójstronnego Forum była wymiana doświadczeń oraz przedstawienie formatów projektów, sformułowanie warunków udanej wymiany młodzieży, zainicjowanie nowych partnerstw między organizatorami z trzech krajów a także wskazówki związane z realizacją i finansowaniem polsko- niemiecko-ukraińskich spotkań młodzieży.

W wyniku zajęć warsztatowych wypracowano pomysły, a także konkretne rozwiązania dla polsko- niemiecko-ukraińskiej wymiany młodzieży. Uczestnicy Forum mieli okazję do wspólnej dyskusji na temat perspektyw i roli społeczeństwa obywatelskiego w obecnej sytuacji na Ukrainie i uwarunkowaniach politycznych z przedstawicielami polskiego i ukraińskiego rządu, Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Niemczech, a także z parlamentarzystami w siedzibie Bundestagu.

pnwm

Projekt dofinansowany ze środków PNWM i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec