Klub Aktywnych działający przy HP w Opolu od kilku lat współpracuje z różnymi partnerami w mieście Opolu. W bieżącym roku szkolnym przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Młodzieży Hufca został uczestnik opolskiego hufca Krystian Mędrek, który w listopadzie uczestniczył w ogólnopolskim spotkaniu kapituły młodzieży, na którym poruszano różne pomysły inicjatywy.

Krystian zaproponował, aby w naszym hufcu zorganizować coś dla maluchów, które pochodzą z trudnych rodzin, wychowują się z jednym rodzicem lub doświadczyły traumy. Tak zrodził się pomysł na inicjatywę pn.: ”Radość z bajką”. Bajki kojarzą się ze światem fantazji, dobrych wróżek, światem, który pozwala na chwilę bezpieczeństwa. Inicjatywie przyświecał cel aby poprzez zbiórkę książek z bajkami, gier, dać radość dzieciakom, które są w trudnej sytuacji życiowej, emocjonalnej i traumatycznej. Działania inicjatywy skierowane były na bezinteresowną pomoc dzieciom, ale także na budowanie pozytywnego wizerunku młodzieży OHP w środowisku lokalnym. Inicjatywa podzielona była na dwie części – zbiórkę bajek, gier w siedzibie hufca, od instytucji czy osób prywatnych oraz przekazanie zebranych rzeczy do Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Oddziału Ratownictwa Wodnego w Opolu. Do realizacji inicjatywy młodzież przygotowała się bardzo starannie. Opracowała plan inicjatywy oraz działania, jakie musiała podjąć. Inicjatywa promowana była we wszystkich grupach wychowawczych, w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 3 w Opolu oraz wśród innych partnerów.
Uczestnicy również informowali o akcji w swoich środowiskach lokalnych. Przygotowali również plakat z prośbą o wsparcie inicjatywy. Hufcowa młodzież, która często w życiu doświadczała wielu trudnych chwil wykazuje się wyjątkową wrażliwością i empatią wobec mniejszych dzieci. Empatia ta wynika często z wychowania w rodzinach wielodzietnych, w których starsze rodzeństwo opiekuje się młodszym. Inicjatywa rozpoczęła się w dniu 26.02.2020 r., w Hufcu Pracy w Opolu. Grupa inicjatywna równocześnie nawiązywała prywatne oraz lokalne kontakty zachęcając do włączenia się w akcję. Dzięki udziale w pomocowej akcji uczestnicy hufca zintegrowali się ze środowiskiem lokalnym.
W dniu 4.06.2020 nastąpiło podsumowanie, uwieńczenie inicjatywy. Do Hufca Pracy w Opolu przybyli przedstawiciele OSP ORW w Opolu i odebrali zebrane przez młodzież książki, gry planszowe, puzzle, a także wiele pluszaków.Te dary pomogą przetrwać trudne chwile uczestnikom wypadków drogowych i pomóc im odzyskać spokój i bezpieczeństwo.

Robert Mielcarek

 

IMG 20200604 100922