W dniu 25 września br. uczestnicy oraz absolwenci Hufca Pracy wyjechali na integracyjną rekreacyjno- turystyczną wycieczkę do Ślężańskiego Parku Narodowego.

Góra Ślęża jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży na Przedgórzu Sudeckim niedaleko Wrocławia. Mierzy 718 m n.p.m. i jest doskonałym punktem widokowym na Góry Sowie w Sudetach oraz Nizinę Śląską. Na szczycie znajduje się kościół, schronisko, maszt telewizyjny wieża widokowa i krzyż milenijny z 2000 roku. Góra Ślęża wznosząca się nad Sobótką należy do Korony Gór Polski.

Wejście na Ślężę rozpoczęliśmy od Przełęczy Tąpadła. W obrębie masywu znajdują 3 ścieżki: archeologiczno-historyczna, przyrodniczo-geograficzna oraz przyrodnicza. Wybraliśmy żółty szlak, który od samego początku łagodnie wiódł po ubitej drodze i żaden odcinek nie sprawił zbytniego problemu. Ścieżka była typowo przyrodnicza i zachwycała swoim urokiem.

Im było wyżej tym więcej po drodze  było kamieni oraz głazów. Ślęża owiana jest dość sporą ilością legend związanych z kultem słowiańskim, bowiem była ona w dawnych wiekach miejscem pogańskiego kultu religijnego miejscowych plemion, uznawana za "siedzibę bogów" - Śląski Olimp. Początki kultu sięgają epoki brązu (700 r. p.n.e.), a upadek przypada na początki chrystianizacji tych obszarów w X i XI w. Rozkwit sanktuarium związany był z osadnictwem celtyckich Bojów. Pod koniec IV w. p.n.e. grupy Bojów założyły sanktuarium na górze Ślęży.

Młodzież podczas wędrówki na szczyt miała okazję poznać historię i legendy związane ze Ślężą oraz historie związanych z kulturą Słowian.Na szczycie uczestnicy mieli mini warsztaty z doradztwa zawodowego oraz mini warsztaty z technik relaksacyjnych. Zajęcia oraz wzajemna wymiana doświadczeń była ciekawą dyskusją dla wszystkich stron. Absolwenci podzielili się z uczestnikami klas pierwszych, drugich oraz trzecich. Swoimi doświadczeniami związanymi z praktyką, pracą, egzaminami zawodowymi. Ponadto nasz absolwent, Damian Lis podzielił się wrażeniami z pobytu trzydniowego w Gdańsku związanego z nie tylko odebraniem nagrody za zajęcia III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Absolwent Roku ale również z Ogólnopolskim Spotkaniem Kapituły Samorządności Młodzieży OHP, które połączone było z obchodami 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność” oraz 50-lecia wydarzeń Grudnia70.

Uczestnicy zwiedzili i  obeszli dookoła Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z 1852 roku oraz weszli na wieżę widokową. Przepiękne widoki zachwyciły młodych ludzi. Z wieży było widać malowniczo położone Sulistrowiczki oraz Zalew Mietkowski, miejsca letnich wypoczynków nie tylko wrocławian.Ze Ślęży zeszliśmy szlakiem czerwonym, który charakteryzował się typową górską topografią oraz zachwycał spotkanymi po drodze rzeźbami kultowymi. Pogoda jak i humory dopisywały wszystkim przez całą wędrówkę. Młodzież miała okazję poznać się jak i zintegrować się.Uczestnicy  z górskiej wyprawy wrócili cali jak i zadowoleni pytająca się, kiedy będzie następna wycieczka.

Małgorzata Słodkowska

 

1

3

5

67