W dniach 11 - 12 stycznia 2021 młodzież głubczyckiego hufca w ramach akcji zimowej uczestniczyła  w Maratonie Filmów Obyczajowych.  Uczestnicy sami wybrali filmy, które chcieliby zobaczyć.

  Wspólnie zdecydowali, aby obejrzeć „Sekret. Odważ się marzyć” wyreżyserowany przez Andy Tenannta, „Gwiazd naszych wina” w reżyserii Josha Boone oraz polską produkcję „Miasto 44” Jana Komasy.  Pierwsza obejrzana produkcja opowiada historię  wdowy, mamy dwójki dzieci  walczącej z przerastającymi ją problemami życia codziennego, która w odpowiednim momencie  poznaje nieznajomego, żyjącego wedle filozofii pozytywnego myślenia.

Drugi film to historia chorującej na raka tarczycy Hazel, nastolatki, która na spotkaniu grupy wsparcia poznaje Gusa, sportowca, koszykarza, któremu amputowano nogę i którego osobisty świat został zdruzgotany. Trzecia ekranizacja przedstawia miłość dwojga młodych ludzi, która zostaje wystawiona na próbę w obliczu wybuchającego 1 sierpnia 1944 roku Powstania Warszawskiego. Wybrane produkcje filmowe zafundowały uczestnikom swoisty emocjonalny rollercoster i dotknęły tych emocji, które na ogół skryte są pod fasadą nastoletniego animuszu. Każdy odnalazł coś dla siebie, każdy wzruszał się w innym momencie, każdy nauczył się czegoś innego o sobie, bo niby każdy z nas jest indywidualnością, a jednak łączą nas empatia, wrażliwość  i chęć do bycia szczęśliwym.

Ksenia Domerecka

maraton filmowy 21