Na początku kwietnia szesnaścioro uczestników Opolskiej Komendy Wojewódzkiej OHP rozpoczęło praktyki zawodowe u pracodawców w hiszpańskiej Sevilli. Zagraniczne praktyki to niesamowita sposobność do zdobycia doświadczenia zawodowego - poznanie odmiennych warunków i specyfiki pracy, a przy okazji zaznajomienie się z kulturą Hiszpanii. To także możliwość nauki języków obcych i okazja do poznania nowych ludzi oraz otwarcia się na nowości.

Uczestnicy odbywają praktyki w trzech zawodach: kucharz, mechanik samochodowy oraz fryzjer. Kucharze mają okazję na poznanie nowych dla nich, tradycyjnych hiszpańskich potraw, takich jak churrosy, czy różnego rodzaju owoce morza. Nasi praktykanci m.in. kroją ośmiornice, przygotowują ślimaki. Mają okazję skosztować i przygotować niecodzienne dania, co z chęcią i z odwagą robią. Zakres zadań mechaników samochodowych różni się nieco od tego, co wykonują w Polsce. Okazało się, że w Hiszpanii mechanik samochodowy to również blacharz i lakiernik, a każdy pracownik warsztatu samochodowego zajmuje się wszelkimi naprawami – od napraw związanych z mechaniką pojazdu po naprawę karoserii. Uczestnicy z chęcią uczą się nowych rzeczy – w Polsce nie mieli okazji np. lakierować samochodu. Hiszpańscy pracodawcy od pierwszych dni obdarzyli naszych mechaników zaufaniem, pozwalając na wykonywanie nawet tych najtrudniejszych prac w zawodzie mechanika. Fryzjerzy również widzą różnice pomiędzy pracą w salonie w Polsce, a pracą w salonie w Hiszpanii. Obsługa klienta wygląda tutaj zupełnie inaczej. Co ciekawe, nasi uczestnicy niejednokrotnie zaskoczyli hiszpańskich fryzjerów swoimi umiejętnościami. W związku z tym od pierwszych dni samodzielnie wykonują strzyżenia, farbowania i stylizacje. Takie zaufanie do praktykanta to nowość i jednocześnie mobilizacja dla naszych uczestników. Ogólne wrażenia naszych praktykantów są bardzo pozytywne. Cieszy ich przemiła atmosfera w zakładach pracy oraz drobne gesty hiszpańskich pracodawców i pracowników, które sprawiają, że uczestnicy czują się zauważeni i pozytywnie odbierani. Są zaskoczeni, że w Hiszpanii mogą robić o wiele więcej, niż na praktykach w Polsce, są angażowani do wszystkich codziennych pracowniczych obowiązków. Zdarza się, że są „upominani” za zbyt szybkie tempo pracy. U hiszpańskiego pracodawcy absolutnie nie ma miejsca na pośpiech czy generowanie stresującej atmosfery. Przerwa jest święta i nasi praktykanci często są na nią „wyganiani”. To zderzenie z rynkiem pracy w Hiszpanii jest niezwykle cennym doświadczeniem. Dodatkowo w Hiszpanii podczas mobilności uczestnicy odbywają szkolenie językowe – poznają praktyczną naukę języka hiszpańskiego, która także będzie cennym atutem w przyszłości.

Zagraniczne praktyki dodają uczniom pewności siebie oraz wiary we własne możliwości i umiejętności. Chęć poznania europejskiego rynku pracy wzrosła niebotycznie! Po zakończonej mobilności w Hiszpanii uczestnicy projektu otrzymają certyfikat Europass Mobilność potwierdzający ich udział w stażu zawodowym za granicą, który jest także honorowany w całej Unii Europejskiej.

Projekt staży zawodowych PO WER „Z europejskimi kompetencjami na rynek pracy”, realizowany na zasadach Erasmus+, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Dorota Kawalec

 

w1. Szkolenie językowe

 

w2

 

w3

 

w4jpg

 

w5jpg