Grupa uczestników z Opolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP przebywała w terminie od 04.04.2021 do 01.05.2021r. na miesięcznych stażach zawodowych w Hiszpanii, w andaluzyjskiej Sewilli, gdzie mieli okazje podnieść swoje kompetencje zawodowe oraz poznać nowe środowisko.

Młodzież zdobywała doświadczenie w trzech zawodach tj.; kucharz, fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych. Całe przedsięwzięcie odbyło się w ramach projektu PO WER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój) pn.: „Z europejskimi kompetencjami na rynek pracy”, realizowanego na zasadach Erasmus+, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego (nr 2020-1-PL01-KA102-079634).

Praktyki zawodowe w innym kraju UE to niepowtarzalna okazja do zdobycia cennego, nowego doświadczenia u zagranicznych pracodawców jak i zapoznanie się z innymi warunkami pracy. Wśród szesnastu uczestników, mających staż za granicą, było pięciu fryzjerów, pięciu mechaników oraz sześciu kucharzy. Dla kucharzy była to okazja, aby poznać i spróbować nowych potraw, szczególności tych ze świeżych owoców morza. Był to czas kiedy mogli bardziej przyswoić tajniki kuchni hiszpańskiej, poznali nowe dania, a w szczególności mieli okazje opanować typowe dania dla regionu Andaluzji czyli churrosy. Mechanicy byli zaskoczeni, że w Hiszpanii pracownik na stanowisku mechanika wykonuje także usługi blacharskie i lakiernicze, w związku z tym wykonywali wiele zadań typowych dla napraw całego warsztatu samochodowego. Hiszpańscy pracodawcy byli bardzo zadowoleni z mechaników i z ich dużego zaangażowania oraz chęci nauki nowych rzeczy. Nasi młodzi fryzjerzy od pierwszych chwil zaskoczyli hiszpańskich pracodawców dużymi umiejętnościami, zdolnościami i techniką upinania włosów. Obsługa klienta w salonie fryzjerskim jest w Hiszpanii na najwyższym poziomie, dzięki czemu uczestnicy także mogli poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Hiszpańscy pracodawcy byli bardzo dobrze nastawieni na naszych praktykantów fryzjerstwa, a każdy staż odbywał się w przemiłej atmosferze, która panowała w zakładach. Były też pozytywne, drobne gesty hiszpańskich pracodawców i pracowników, co sprawiało, że uczestnicy czuli się zauważeni i pozytywnie odbierani. Praktykanci byli zaskoczeni, że w Hiszpanii mogą wykonywać o wiele więcej, zadań niż na praktykach w Polsce. Przed wyjazdem na staż, jak i w trakcie samej mobilności młodzież uczestniczyła w szkoleniu językowym. Dzięki miesięcznemu pobytowi w Sewilli bardziej poznała język oraz akcent hiszpański, podniosła swoje kompetencje językowe oraz otworzyła się na bezpośrednią konwersację.

Takie zderzenie z rynkiem pracy w Hiszpanii jest niezwykle cennym doświadczeniem. Nowa kultura i środowisko wywarło na uczestnikach bardzo pozytywne wrażenia. Staż za granicą umożliwił uczestnikom integrację ale też pozwolił się usamodzielnić i dodać pewności siebie oraz wiary we własne możliwości i umiejętności. Nowe okoliczności spowodowały w uczestnikach wielkie zmiany, a zdobyte umiejętności pomogą wykazać się u polskich pracodawców.

Po zakończonej mobilności w Hiszpanii uczestnicy projektu otrzymają liczne certyfikaty, w tym certyfikat Europass Mobilność, potwierdzający ich udział w stażu zawodowym za granicą, który jest honorowany w całej Unii Europejskiej.

Agata Szpak

 

w3

 

w5

 

w4

 

 

w1

 

w6

 

w2