W związku z dniem Wszystkich Świętych, które przypada 1 listopada oraz Świętem Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada, uczestnicy grupy wychowawczej z Prudnika postanowiła uczcić pamięć i złożyć hołd wszystkim osobom, które odegrały bardzo ważną rolę w historii miasta, regionu czy całego kraju.

Młodzież OHP w zadumie, oddając cześć żołnierzom i wybitnym osobom, w ocaleniu od zapomnienia złożyła bukiety kwiatów, jak i światełko pochodzące z palonego się znicza, które jest symbolem wieczności i wdzięczności. Trasa pamięci obejmowała:

- Pomnik papieża Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego ( Prymasa Tysiąclecia więzionego w Prudniku w latach 1954 – 1955).

- Pomnik upamiętniający mieszkańców (regionu): Głogówka, Grabiny, Kierpna, Michonia i Wierzchu, którzy ponieśli śmierć w obozach koncentracyjnych: Oświęcimia, Buchenwaldu, Dachau oraz w III Powstaniu Śląskim.

- Pomnik Jeńców Wojennych oraz  Martyrologii Więźniów Oświęcimskich.

- Pomnik upamiętniający Sybiraków - Symboliczna mogiła Polaków zamęczonych na „ nieludzkiej ziemi” - Norylsk, Kołyma, Kazachstan Archangielsk, Krasnojarsk, Irkuck Ural, Komi, Workuta, Katyń, Ostaszków.

- Pomnik Stanisława Szozdy – wybitnego prudnickiego Kolarza.

Krzyż w  Centrum  Cmentarza Komunalnego w Prudniku - miejsce symboliczne – ku czci osób, których groby są nieznane, a oddali życie za wolność ojczyzny.

 

Joanna Dziadkowiec-Stącel

 

collage1

 

collage11