W związku z przypadającym 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza przeprowadzone zostały z uczestnikami Hufca Pracy w Kędzierzynie – Koźlu, w Klubie Aktywnych, wywiady na temat „czym dla mnie jest wolontariat”. Może wypowiedzi młodzieży bezinteresownie angażującej się w pomaganie, zachęcą innych uczestników do włączenie się w działanie lokalnych, szkolnych i hufcowych wolontariatów.


OLA kl. II
„Pracę w charakterze wolontariusza rozpoczęłam dwa lata temu. Dużą przyjemność sprawia mi praca z dziećmi. Dlatego staram się pomagać w przygotowaniach i brać udział w imprezach oraz działaniach skierowanych do najmłodszych. Najchętniej zajmuję się animacjami dla dzieci i malowaniem buziek. Sama widzę ile przyjemności daje to dzieciom, a mi pozwala poczuć się potrzebnym i dobrym oraz rozwinąć swoje zdolności plastyczne.”
NICOLA kl. III
„Dlaczego jestem wolontariuszem? Bo lubię robić coś bezinteresownie dla innych, lubię widzieć, że to co robię daje innym radość. Co mi to daje? Satysfakcję i poczucie, że do czegoś się w życiu nadaję i jestem komuś potrzebna. Pozwala mi wyjść z domu, spotkać różnych ludzi i nawiązać z nimi nić porozumienia. Szczególną satysfakcję sprawia mi praca na rzecz dzieci ze świetlic, podczas imprez charytatywnych i happeningów. Za swoje działania otrzymałam wyróżnienie podczas ubiegłorocznej Miejskiej Gali Wolontariatu. Wolontariat ciągle uczy mnie wrażliwości, samodyscypliny, odpowiedzialności za siebie i innych oraz odnajdywania się w różnych sytuacjach i warunkach. Bardzo chciałabym być coraz lepszym człowiekiem i wolontariuszem.”
SARA kl. III
„Od dwóch lat staram się angażować w różne akcje organizowane przez Wolontariat Szkolny i Klub Aktywnych. Pracowałam jako wolontariusz m. in. podczas Charytatywnych Biegów Mikołajkowych, miejskich happeningów i zbiórek na rzecz podopiecznych OTOZ Animals i przytuliska dla zwierząt oraz angażowałam się w projekt „Dbajmy o siebie – od przedszkolaka do seniora”. Za swoje działania wyróżniona zostałam w ubiegłym roku podczas Miejskiej Gali Wolontariatu. Dużą przyjemność sprawia mi uśmiech na twarzach dzieci z którymi pracuję oraz myśl, że bezinteresownie mogę zrobić coś dla innych potrzebujących pomocy. Podczas działań czuję dużą radość, mam wrażenie jakby napełniała się dobrą energią. Poza tym nabrałam większej wiary w siebie, w to, że potrafię i mogę się przydać do zrobienia czegoś dobrego. Wolontariat pozwolił mi zmienić też moje zachowanie i stosunek do obowiązków, też szkolnych. Mieszkam w małej miejscowości, ale nie jest to dla mnie przeszkodą, żeby dotrzeć często po południu, w weekend na działania organizowane przez Klub Aktywnych. Wcześniej skupiałam się głównie na sobie i swoich potrzebach. Teraz sama widzę, że dzięki pracy w wolontariacie stałam się osobą bardziej godną zaufania, odpowiedzialniejszą i chętną do pomocy. A co jest dla mnie ważne, moi rodzice doceniają to, że angażuję się w pracę na rzecz innych. I są ze mnie bardzo dumni".
DOMINIKA kl. III
„Wolontariuszem działającym w Klubie Aktywnych jestem od roku. Wcześniej w gimnazjum angażowałam się w działania PCK. Obecnie największą przyjemność sprawi mi praca na rzecz dzieci. Szczególnie lubię malować dzieciom twarze i upinać ciekawe fryzurki. W ciągu tego roku wzięłam udział w zajęciach dla dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych, imprezach dla przedszkolaków oraz akcjach na rzecz bezdomnych zwierząt i wspierających podopiecznych „Animalsów”. Podczas pierwszej akcji zobaczyłam, że praca na rzecz potrzebujących sprawia mi przyjemność, a to w co się zaangażowałam zostało zrobione dobrze. Teraz widzę, że nie tylko branie, ale też dawanie sprawia wiele przyjemności. Po roku pracy w Klubie Aktywnych czuję się potrzebna i dowartościowana, wiem, że potrafię zrobić dużo dobrego. Czuć się potrzebnym to fajne i miłe dla mnie uczucie. Lubię wychodzić z domu, z tych czterech kątów, żeby spotykać się z wartościowymi ludźmi i razem z nimi tworzyć dobro".


Beata Smutek