Wielkanoc nazywana inaczej Paschą lub Wielką Niedzielą jest najważniejszym i jednocześnie najstarszym świętem chrześcijańskim. Mimo tego, że bardzo uroczyście obchodzimy też Święto Bożego Narodzenia to właśnie w czasie Wielkanocy wypełnia się najważniejsza tajemnica naszej wiary i stąd tak wielka waga tych Świąt.

Wielkanoc jest pamiątką męki i zmartwychwstania Chrystusa. Na całość świąt składają się: Niedziela Palmowa - rozpoczynająca uroczystości Wielkiego Tygodnia, Triduum Paschalne obejmujące Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę oraz Niedziela Zmartwychwstania. Z Wielkanocą związany też jest Wielki Post, poprzedza on święto, trwa 40 dni i rozpoczyna się Środą Popielcową. Inne święta związane z wielkanocnymi uroczystościami to Wniebowstąpienie Pańskie, Zesłanie Ducha Świętego, Boże Ciało i inne.


Święta Wielkanocne obchodzone są w Polsce niezwykle uroczyście i jak chyba żadne inne związane są wieloma tradycjami i ludowymi obrzędami. Najbardziej znane i rozpowszechnione wśród wiernych to: malowanie pisanek, święcenie pokarmów, tradycja przystrajania Grobu Pańskiego, śmigus-dyngus, dzielenie się jajkiem. Istnieje też wiele lokalnych tradycji takich jak Siuda Baba, Emaus czy wieszanie Judasza.
Aby tradycji stało się zadość w dniu 09.04. o godz. 11:00 uczestnicy Środowiskowego Hufca Pracy zasiedli do suto zastawionego stołu wspólnie z kadrą oraz z księdzem proboszczem Edwardem Matuszem, który pobłogosławił spożywane pokarmy. Uroczyste śniadanie zostało poprzedzone odczytaniem fragmentu ewangelii wg. Św. Jana, które młodzież wysłuchała w skupieniu.


Celem Śniadania Wielkanocnego jest przede wszystkim podtrzymywanie tradycji i zadbanie o to by każdy mógł zasiąść przy świątecznym stole. W czasie spotkania nie zabrakło refleksji, opowiadań o symbolice palmy wielkanocnej, święconego jajka i baranka. Pachniało świętami, a atmosfera przypominała każdemu dom rodzinny.

Opracowała: Barbara Babiak