W maju zaczyna się rekrutacja do szkół średnich dla tegorocznych absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów. Uczniowie muszą zdecydować czy będą kontynuować naukę w liceum ogólnokształcącym, technikum, czy może w szkole branżowej. Wielu uczniów ciągle jeszcze ma problem z podjęciem decyzji odnośnie wyboru szkoły.

Doradcy zawodowi z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Opolu na zaproszenie pani dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Baborowie przeprowadzili zajęcia, które mogą wesprzeć uczniów w podjęciu słusznej decyzji co do dalszej ścieżki kształcenia. Zajęcia składały się z dwóch części. W pierwszej części uczniowie dowiedzieli się, na jakie zawody jest zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy, czyli w powiecie raciborskim i głubczyckim. Poznali także zawody, których na rynku pracy jest przesyt i znalezienie pracy może stanowić problem. Ta część warsztatów zakończyła się ćwiczeniem w grupach, które dało możliwość poznania nowych zawodów, zawodów przyszłości.


W drugiej części zajęć uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli film edukacyjny, który w przystępny sposób opowiadał o tym, czym należy się kierować, wybierając zawód. Dowiedzieli się, jakie znaczenie mają zdolności, zainteresowania, osobowość oraz system wartości w planowaniu kariery zawodowej.
Chętni uczniowie mieli również możliwość wykonania testu predyspozycji zawodowych oraz porozmawiania z doradcami na nurtujące ich tematy dotyczące wyboru szkoły średniej i nie tylko.

Dorota Kawalec