Grupa 20 uczestników z województwa opolskiego w dniu 2.07.2019 r. wyruszyła na obóz letni „Śladami Jana Pawła II”, zorganizowanym przez Opolską Wojewódzką Komendą OHP w ramach letniego wypoczynku. Młodzież mieszkała w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Lanckoronie. Uczestnicy zwiedzili Wadowice, Kraków, Zakopane, Kalwarię Zebrzydowską oraz Lanckoronę.


W pierwszym dniu wypoczynku młodzież wzięła udział w licznych grach i zabawach integracyjnych oraz zapoznała się regulaminami i zasadami obowiązującymi podczas wypoczynku letniego.


Następnego dnia młodzież odwiedziła miasto rodzinne Jana Pawła II – Wadowice gdzie zapoznała się z historią życia Karola Wojtyły, odbywając podróż jego śladami ciuchcią turystyczną. Młodzież miała okazję zobaczyć m.in. Dom Katolicki, dawną cukiernie Hagenhubera oraz dawne gimnazjum Karola Wojtyły. Na zakończenie wycieczki młodzież udała się na przepyszne wadowickie kremówki.


Dzień trzeci oraz czwarty wypoczynku wymagał od młodzieży kondycji, ponieważ miały miejsce aż dwie wycieczki: do Krakowa oraz Zakopanego. Kraków to miejsce najbliższe sercu Karola Wojtyły, to tutaj spędził całe swoje życie, nim zaczął posługę papieską w Watykanie. W pierwszej kolejności uczestnicy zwiedzili Dziedziniec i Katedrę na Wawelu, podziwiali jej wnętrze, poznali fascynującą historię naszego kraju, poznając życiorysy królów i książąt polskich. Młodzież miała również okazję zobaczyć słynny i unikalny Dzwon Zygmunta a także odwiedzić monumentalne Groby Królewskie. Następnym punktem zwiedzania był najsłynniejszy i najpiękniejszy Rynek w Polsce. Zapoznano się z historią Sukiennic oraz Kościoła Mariackiego.

jpII1


Kolejnym punktem na trasie było Zakopane, gdzie młodzież udała się na jeden z najpiękniejszych polskich szczytów - Kasprowy Wierch, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok. Wyprawę w góry zakończono wspólnym posiłkiem na Krupówkach oraz czasem wolnym.


Kolejny dzień uczestnicy spędzili odpoczywając w zaciszu Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Młodzież miała okazję także uczestniczyć w Drodze Krzyżowej od Piłata, która odbywała się wewnątrz Sanktuarium.

kalwaria
Ostatni dzień rozpoczęto mszą św. w kościele pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela. Popołudnie w Lanckoronie upłynęło w miłej i leniwej atmosferze, kosztując lokalne przysmaki, sporządzone przez koło gospodyń wiejskich i podziwiając okoliczne góry.


Anna Fedorowska