7 lipca w Hotelu Mercure w Opolu odbył się wernisaż wystawy, prezentującej prace artystyczne uczestników polsko-litewskiej wymiany młodzieży, realizowanej przez młodzież z Hufca Pracy w Opolu oraz Gimnazjum im. Stanisława Moniuszko w Kowalczukach.


Wystawa jest efektem tygodniowych warsztatów artystycznych zorganizowanych pod okiem specjalisty p. Andrzeja Sznejwejsa - Prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Opolskiego w ramach projektu „Artystyczny obraz Polski i Litwy”, dofinansowanego z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

2a


W czasie warsztatów młodzież poznała teorię dotyczącą barw oraz różnorodnych technik, które zostały w sposób praktyczny wykorzystane podczas zajęć z artystą plastykiem.


Młodzież szukała swojego sposobu na stworzenie własnych dzieł. Podczas analizy prac młodzież odkryła, że litewskie spojrzenie na Polskę jest bardziej romantyczne- malarskie, natomiast spojrzenie młodzieży polskiej jest bardzo współczesne-fotograficzne.


Różnice w postrzeganiu świata obie grupy postanowiły połączyć w jedno, tworząc fotografie i zmieniając je w rzeczywistość malarską z zastosowanie techniki malarskich make up’ów, prezentowanych na wspomnianej wystawie. Artystyczna wrażliwość uczestników zostanie też zaprezentowana w katalogu sztuki na etapie upowszechniania projektu.


Po prezentacji własnej twórczości młodzież podsumowała wspólnie spędzony czas w formie nauki nieformalnej i międzykulturowej, wypełniła ankiety ewaluacyjne oceniając po kolei wszystkie elementy polsko-litewskiej wymiany oraz osiągnięcie założonego celu i czego się nauczyła.


Podążając w Krakowie litewskimi śladami obie grupy nauczyły się rozumieć wspólną historię i utwierdziły w tym, że sztuka jest ponadczasowa.Lekcja muzealna „Kraków 1900” w Kamienicy Szołayskich przybliżyła młodzieży epokę krakowskiej bohemy artystycznej przełomu XIX/XX wieku i sylwetki takich artystów jak Jan Bułhak czy Mikołaj Ciurlionis w Polsce i na Litwie, którymi inspirowała się młodzież podczas tworzenia własnych prac w trakcie wymiany.

3


Spędzając aktywnie czas uczestnicy integrowali się i w tym co stworzyli odkrywali wspólną tożsamość. Wieczorek polski był okazją do prezentacji historii Polski w kontekście współistnienia obu narodów w rocznicę podpisania Unii Lubelskiej za panowania króla Zygmunta Augusta, ostatniego z Jagiellonów.

wi

Polska młodzież mogła aktywnie uczestniczyć w wieczorku litewskim i przez chwilę poczuć się Litwinem, śpiewając wspólnie hymn litewski na pamiątkę koronacji króla Mendoga.
Wszystkie te wydarzenia zostały wypromowane w grupie założonej przez uczestników na profilu społecznościowym Facebook. Polska i litewska grupa rozstała się żałując, że projekt dobiegł końca, ale z obietnicą dalszych wspólnych działań w kolejnym roku.


Robert Mielcarek


Projekt został sfinansowany ze środków Polsko - Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

logoPL LT prawa                     men lewe z godłem

 


„Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.”

 

Logo OHP