W Hufcu Pracy w Byczynie odbyło się spotkanie z uczestniczką projektu ,,Jedność w różnorodności- medialnie, kulinarnie, europejsko!”, współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

W spotkaniu udział wzięli uczniowie pierwszej klasy Szkoły Branżowej I stopnia. Młodzieży przedstawiona została prezentacja multimedialna zawierająca opis poszczególnych dni projektu oraz zdjęcia przedstawiające uczestników podczas działań i wycieczek edukacyjnych.

11

Po prezentacji uczniom został odtworzony film, który powstał podczas międzynarodowego spotkania - uczestnicy samodzielnie nakręcili film ucząc się filmowania, tworzenia studia i scenografii. Uczestniczka opowiedziała o przełamywaniu barier językowych oraz o rozwijaniu języka angielskiego potrzebnego do komunikowania się z młodzieżą litewską. Aldona Socha opowiedziała, czego nauczyła się i co zyskała podczas wymiany w projekcie. Według uczestniczki wymiana umożliwiła nie tylko zdobycie nowej wiedzy, nabycie nowych umiejętności praktycznych, ale także pozwoliła poznać wiele zakątków Polski, związanych z dziedzictwem kulinarnym w celu poznania kulinarnej kultury europejskiej, sposobów na prowadzenie zdrowego stylu życia i zasad zdrowego odżywiania. Podczas wymiany uczestnicy odwiedzili Wrocław, Zakopane, i Biskupin, gdzie mogli nauczyć się jak powstaje oscypek, stworzyć własnoręcznie wykonane naczynia oraz poznać kuchnię innych narodów. Podczas projektu młodzież uczyła się dekorowania potraw, stołów i poznała sztukę zdobienia naczyń. Uczestniczka opowiedziała też o biesiadzie zorganizowanej na zakończenie projektu, w której udział wzięła również lokalna społeczność. Podczas biesiady nie zabrakło tańców, takich jak beligijka, Polonez i taniec litewski, również stoły cieszyły oko różnymi przysmakami. Po wypowiedzi Aldony młodzieży zostały wręczone zdrowe batoniki zbożowe, uczniowie skorzystali z poczęstunku składającego się z samych zdrowych produktów: soków owocowych, orzechów, suszonej żurawiny, suszonych jabłek i wielu innych smakołyków.

Alicja Bochyńska

EU flag Erasmus vect POS