W opolskim Hufcu Pracy odbyło się spotkanie upowszechniające rezultaty projektu „Jedność w różnorodności – medialnie, kulinarnie, europejsko!”, współfinansowanego z programu Unii Europejskiej Erasmus+, którego kulminacyjnym elementem była wymiana młodzieży z Polski i Litwy w Namysłowie w dniach 09.08.-20.08.2019r.

Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II w Opolu, gdzie wśród zaproszonych gości byli obecni: Pani Violetta Szczepkowska - Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych wraz z nauczycielami oraz uczniowie klas 8 Publicznej Szkoły Podstawowej dla Dorosłych, uczniowie klasy 2 z Branżowej Szkoły I stopnia nr 5 i wychowawcy wraz z uczestnikami HP w Opolu, na czele z Panią Komendant Bogumiła Szewczyk-Paluszek.Młodzież biorąca udział w projekcie przy wsparciu koordynatora Pani Małgorzaty Krawczyk zaprezentowała wybranym gościom efekty działań, opowiadając o warsztatach, w których brali udział.

1Nr 2 Koordynator podczas prezentacji

Na początku spotkania przedstawiona została prezentacja multimedialna o zdrowym odżywianiu i zdrowych nawykach żywieniowych, przedstawiono jak odżywiało się kiedyś, a jak dzisiaj. Kolejnym elementem spotkania było omówienie zasad savoir-vivre panujących przy stole. Młodzież w międzyczasie prezentowała zdjęcia z wymiany międzynarodowej i opowiadała o umiejętnościach, które nabyła podczas warsztatów kulinarno-medialnych, m. in. podczas zajęć z carvingu, czy też podczas zajęć z tworzenia własnego glinianego naczynia, czy malowania porcelany wzorem opolskim. Ważnym elementem wymiany były ciekawe zadania gry miejskiej, w trakcie której uczestnicy integrowali się i poszerzali swoje kluczowe kompetencje. Prezentujący przy wsparciu koordynatora projektu opowiadali o nowych doświadczeniach, które zdobyli i o ciekawych wyjazdach edukacyjnych, m.in. do Wrocławia, gdzie poznali kuchnie innych narodów, mające duży wkład w kuchnię polską, do Zakopanego, gdzie w Muzeum Oscypka, młodzież nauczyła się wyrabiać własnoręcznie oscypka oraz do Biskupina, gdzie uczestnicy poznali historię życia ludzi, mieszkających w dawnych osadach i nauczyli się wyrabiać naczynia z gliny. Dodatkową wycieczką edukacyjną mającą duży wpływ na uczestników była wycieczka do okolicznych Michalic, gdzie młodzież podziwiała polichromie, w tym wizerunek „Wieczerzy w Emaus”. Ascetyczny, ubogi wystrój stołu z rybą w tle był przyczynkiem do rozmowy zarówno o zwyczajach kulinarnych jak i dekoracji stołów przez wieki, a zajęcia kulinarne „sposób na rybę”, gdzie uczestnicy przygotowując rybę wg własnego pomysłu, dopełniły duchowe wrażenia. W trakcie upowszechniającego spotkania wśród zaproszonych uczniów przeprowadzono ankietę, dzięki której można było dowiedzieć się, jak zebrana młodzież się odżywia, co również później zestawiono z informacjami, które uczestnicy projektu zdobyli podczas wymiany.

1Nr 3 Patryk wypełniający ankietę

Jeden z uczestników opowiedział o filmiku instruktażowym, który uczestnicy projektu wspólnie nagrali chcąc promować zdrowe, tanie i szybkie potrawy, które mogą przygotować młodzi ludzie samodzielnie. Filmik został odtworzony na koniec prezentacji. Dla zaproszonych gości i uczestników spotkania przygotowano zdrowy poczęstunek w postaci owoców, naturalnych soków i zdrowych przekąsek, aby zachęcić obecną młodzież do dbania o swoje zdrowie poprzez zdrowe nawyki żywieniowe.

Patryk Menduś
Agata Szpak

EU flag Erasmus vect POS                            Logo OHP Zarządz KG.BKS.021.48.2019