Kierując się zasadami życzliwości i lojalności oraz chęcią zmniejszenia obszaru niedożywienia, w szczególności chcąc dotrzeć z pomocą do osób potrzebujących, a tym samym wychodząc naprzeciw młodzieży, która jest uczestnikiem Ochotniczych Hufców Pracy oraz Ośrodków Szkolenia i Wychowania w województwie opolskim, Komendant Wojewódzki Ochotniczych Hufców Pracy Pani Justyna Soppa podjęła rozmowy prowadzące do współpracy z Bankiem Żywności w Opolu oraz udziału w programie nieodpłatnego przekazywania żywności pn. „Nie marnuj Żywności”. 

Z dniem 1 lipca Wojewódzka Rada Młodzieży, która funkcjonuje w Opolskiej Komendzie Wojewódzkiej złożyła deklarację członkostwa w Banku Żywności w Opolu, a tym samym stała się oficjalnym partnerem Banku Żywności. Na podstawie umowy o współpracy, Opolska Komenda Wojewódzka Ochotniczych Hufców Pracy odbiera z wyznaczonych przez Bank Żywności punktów, żywność. Przynajmniej raz w tygodniu paczki z żywnością kolportowane są do Opolskich Hufców Pracy oraz Ośrodków Szkolenia i Wychowania. Tym samym młodzież, która jest uczestnikiem opolskich jednostek może korzystać z tego rodzaju bezpłatnej pomocy. Wsparcie obejmuje zarówno uczestników jak i całe rodziny.

W 2020 roku Banki Żywności wsparły ok. 1,5 mln osób potrzebujących w Polsce, przekazując łącznie prawie 64 000 ton żywności na cele społeczne. Pomoc została przekazana do 3200 organizacji i instytucji społecznych: jadłodajni, świetlic środowiskowych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ośrodków wychowawczych, hospicjów, ośrodków wsparcia dla kobiet samotnie wychowujących dzieci, domów dziecka oraz innych instytucji zajmujących się pomocą osobom potrzebującym. Ze wsparcia żywnościowego Banków Żywności korzystają rodziny wielodzietne, osoby bezrobotne, bezdomne, niepełnosprawne, wychodzące z nałogów i wiele innych, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Banki Żywności wspierają żywnością zarówno seniorów i dorosłych, jak i dzieci.

Banki Żywności pozyskują i przekazują produkty spożywcze takie jak: owoce i warzywa, ryż, makaron, napoje, mleko, sery, pieczywo oraz słodycze. Dzięki tej żywności mogło powstać już ponad 128 mln posiłków dla osób potrzebujących!

 

Małgorzata Błażejowska - Baklarz

 

Kursy i szkolenia zawodowe3