Wywiadem w „O!polskie o poranku” w TVP Opole w dniu 1 października jako grupa inicjatywna  „Nie jesteś sama” rozpoczęliśmy działania w ramach projektu społecznego „Dziewczyna-dziewczynie”, który dotyczy ubóstwa menstruacyjnego, którym jest brak dostępu do środków higienicznych potrzebnych kobiecie do zadbania o higienę oraz komfort fizyczny i psychiczny podczas okresu.

Niestety proces ten jest zdecydowanie bardziej złożony i nie chodzi tylko o sam aspekt ekonomiczny, ale także o niski poziom edukacji. W ramach projektu zaplanowaliśmy cykl spotkań dla uczestniczek Hufca Pracy w Opolu z różnymi specjalistami:

„Kobiecość a emocje” – gdzie poruszone zostaną najważniejsze elementy sfery emocjonalnej i trudności z akceptacją siebie.

„Biologia kobiecości” – uczestniczki spotkają się z panią położną, która poprowadzi warsztaty o charakterze edukacyjnym, pod kątem biologii i rozwoju fizjologicznego dziewcząt.

Ostatnie warsztaty to „Kobieta w społeczeństwie”, podczas których chcemy ukierunkować się na świadome działania jednostki oraz spróbujemy zmierzyć się z powszechnymi stereotypami, związanymi z kobietami. Tym cyklem warsztatów obejmiemy również uczestniczki OSiW w Oleśnie, Namysłowie oraz Hufca Pracy w Brzegu.

Nasz projekt to nie tylko warsztaty dla młodzieży, ale także działanie na rzecz środowiska lokalnego. Grupa wolontariuszy z Hufca Pracy w Opolu wraz z nami umieści na terenie naszego województwa 10 różowych skrzyneczek, które będą wyposażone w środki higieniczne, z których będzie mogła skorzystać każda dziewczyna bez skrępowania.

Skrzyneczki umieszczone będą w:

  • Zespole Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II w Opolu,
  • Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu,
  • Hufcu Pracy w Brzegu
  • Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Opolu
  • Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Oleśnie i Namysłowie.

Finalnym punktem projektu będzie akcja informacyjna na terenie miasta Opola, podczas której wolontariusze będą rozdawać mieszkańcom ulotki edukacyjne o projekcie oraz o lokalizacji różowych skrzyneczek Nasze działania i wszelkie informacje związane z projektem można znaleźć na Facebooku i Instagramie na profilu Praktyka Życia. Tam umieszczane będą także relacje z przeprowadzanych warsztatów oraz spotkań z wolontariuszami.

 

Link do wywiadu w TVP:

https://opole.tvp.pl/56143011/opolskie-o-poranku-1-pazdziernika-2021

 

Robert Mielcarek

Magdalenia Chełpa-Jankowicz

 

20211008 11450111

 

IMG 062811

 

IMG 063811

 

 

 

 

 

belka11