Dzisiejsza rzeczywistość zaznacza się mocno nieprzewidywalnymi zmianami na rynku oraz w życiu społecznym, reorganizacją procesów pracy i przejściem na home office, przy którym chcą już pozostać duże organizacje.

Tym zmianom towarzyszy duże ryzyko, którym trzeba umiejętnie zarządzać i  analizować, aby być przygotowanym do nowej rzeczywistości. Czynniki, na które należy kłaść szczególny nacisk, to między innymi: nielinearność karier, zmiany kierunku edukacji i zawodu kilkanaście razy oraz dekonstrukcja stałości i stabilności. Tradycją stało się już, że jeden z październikowych tygodni przeznaczony jest w całości na działania związane z karierą w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.

Tegoroczne działania odbywały się pod nazwą Wyprawa na 3K: Kariera Kompetencje Kreatywność i stanowiły o potrzebie nowych rozwiązań w konstruowaniu karier. Jak każdego roku, do Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery przyłączyło się Młodzieżowe Centrum Kariery w Nysie, które swoimi działaniami objęło przede wszystkim uczestników Hufca Pracy w Nysie, uczących się w klasach VII i VIII Szkoły Podstawowej oraz w Zespole Szkół Technicznych, czyli w Szkołach Branżowych I stopnia.

W ramach OTK zrealizowane zostało kolejne z cyklu zaplanowanych szkoleń motywacyjnych, w którym to, w interaktywnym warsztacie połączonym z ćwiczeniami i zadaniami, młodzież popracowała nad motywacją wewnętrzną i zewnętrzną, przyczynami braku motywacji oraz sposobami zadbania o jej właściwy poziom. Uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej, uczestnicy Hufca Pracy w Nysie, wzięli udział w warsztatach pn. „Moje 3K – Kariera Kompetencje Kreatywność – dokonaj świadomego wyboru”. Spotkanie online poprowadziły panie Agnieszka Wajdzik i Bernadeta Gołuszko z Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie. Tematem wiodącym były kreatywność i kompetencje w podejmowaniu decyzji oraz czynniki wpływające na wybór kariery edukacyjno – zawodowej. Ciekawymi prezentacjami, wykonanymi przez przedstawicieli szkół ponadpodstawowych powiatu nyskiego, biorących udział w konkursie pn. „Szkolna wyprawa po 3 K”, zorganizowanym przez nyski PUP, nasi uczniowie zostali wprowadzeni do procesu wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Odbyły się indywidualne spotkania w celu oceny aktualnej sytuacji edukacyjno – zawodowej naszych uczestników oraz zainteresowanych procesem wsparcia klientów zewnętrznych. W ostatnim dniu OTK zadbałyśmy również o swój rozwój, bo on jest podstawą naszych możliwości działania na rzecz potrzebujących pomocy i wsparcia, biorąc udział w warsztatach pod nazwą „Konstruowanie karier uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych”. Szkolenie online poprowadziła pani Barbara Górka – ekspertka, projektantka usług, trenerka i superwizorka, specjalistka ds. aktywizacji osób ze specjalnymi potrzebami, ekspertka w międzynarodowych projektach, w ramach których realizuje procesy adaptacji zagranicznych narzędzi dla specjalistów z sektora usług społecznych, na co dzień w Fundacji Imago. Tematem głównym szkolenia było konstruowanie kariery przez uczniów oraz nabywanie kompetencji zarządzania tranzycjami przez młodych ludzi poprzez: 1K – koncentrację na zasobach osobistych i środowiskowych, 2K – kształtowanie kompetencji zarządzania całożyciowymi zmianami, 3K – konstruowanie alternatywnych rozwiązań, aż do refleksyjnego zakończenia na szczycie 3K. Podczas szkolenia przedstawione zostały ciekawe narzędzia do stosowania w codziennej pracy oraz kluczowe umiejętności, niezbędne w procesie konstruowania kariery w czasach zmiennej rzeczywistości, w której dominują: re-organizacja pracy, ryzyko, nieprzewidywalność, nielinearność, znikające zawody oraz dekonstrukcja stałości i stabilności.

Podczas wszystkich spotkań z młodzieżą uczącą się,  poszukującymi pracy oraz pracodawcami, przedstawiane były informacje o Europejskim Pośrednictwie Pracy EURES w ramach kampanii ELA i możliwościach podejmowania pracy za granicami państwa, obowiązujące przepisy prawa pracy i zabezpieczenia socjalnego, źródła wsparcia w zakresie informacji, strona internetowa EURES www.eures.praca.gov.pl oraz kalendarz wydarzeń EURES.

 

Joanna Taramina

 

collage1

 

collage11

 

collage21