Dokładnie za miesiąc Święta Bożego Narodzenia. Poprzedza je czas adwentu, czyli wyjątkowy czas przygotowań. Adwent to czas refleksji, dla niektórych jest to też czas przeróżnych postanowień.

W tym roku pierwsza niedziela adwentu wypada 28 listopada. Czas ten obfituje w symbole. Najpopularniejszym z nich jest wieniec adwentowy, który zdobi stoły w wielu domach. Okrągły kształt wieńca adwentowego symbolizuje nieskończoność oraz życie wieczne. Zielone gałązki, którymi dekorowany jest wieniec to symbol życia i wspólnoty. Cztery świecie (światło) symbolizują nadzieję oraz oznaczają następujące po sobie niedziele adwentowe.

W ramach przygotowań do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przedstawiciele MCIZ oraz MBP w Opolu zorganizowali warsztaty robienia wieńców adwentowych dla uczestników Hufca Pracy w Opolu. Instruktorkami były cztery panie z nieformalnej grupy Babki z Królewskiej, które po niedawno zrealizowanym projekcie pt. „W kwiecie wieku” z funduszy Nowego FIO 2021 nabyły umiejętności, którymi podzieliły się z młodzieżą HP w Opolu. Nauczyły wszystkich jak wykonać wieniec adwentowy od podstaw – w jaki sposób oplatać słomiany wianek flizeliną, jak zdobić go zielonymi gałązkami, tak aby cała konstrukcja była stabilna. Panie doradzały uczestnikom, w jaki sposób estetycznie udekorować wieńce oraz służyły pomocą na każdym etapie ich powstawania. Uczestnicy bardzo zaangażowali się w tworzenie wianków. Niektórzy byli zdziwieni, że są w stanie samodzielnie wykonać tak piękne, świąteczne dekoracje. Gościem warsztatów była Pani Violetta Szczepkowska – Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu.

Każdy uczestnik warsztatów wrócił do domu ze swoim własnoręcznie wykonanym wieńcem adwentowym. Niektórzy już zaplanowali, że obdarują nimi babcię czy ulubioną nauczycielkę. Warsztaty były bardzo udane i ciekawe, a uczestnicy mieli okazję wykazać się swoimi zdolnościami manualnymi oraz zmysłem estetyki. Każde takie spotkanie to także okazja to trenowania umiejętności pracy w grupie. Dziękujemy bardzo „Babkom z Królewskiej” za to wartościowe spotkanie.

 

Dorota Kawalec

 

collage11

 

collage12