Święto to zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2005 roku dla uczczenia pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Jest to także 77 rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, w którym naziści zamordowali ok 1,1 mln osób – głównie Żydów ale także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństwa II wojny światowej.

Holokaust, nazywany jest również Zagładą Żydów, Shoah lub Szoa to ludobójstwo europejskich Żydów dokonane w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką. Liczba ofiar jest szacowana na prawie 6 milionów z czego jedną trzecią tej liczy stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród ofiar Zagłady szacowana jest według różnych źródeł na 2,6-3,3 miliona osób.

 W rezolucji 60/7 ONZ zaapelowała do państw członkowskich o opracowanie programów edukacyjnych, które mają uwrażliwić przyszłe pokolenia na problem Holokaustu i zapobiec tym samym aktom ludobójstwa w przyszłości.

Z tego też powodu młodzież Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Oleśnie postanowiła upamiętnić ten dzień robiąc tablicę z powyższymi wiadomościami oraz ozdabiając ją symbolicznymi kwiatami. Tablica została umieszczona obok pokoju wychowawców, aby wszyscy uczestnicy mogli się z nią zapoznać.

 

Aneta Majkut

 

collage1