Głównym symbolem zrozumienia i  solidarności z chorymi na depresję jest stokrotka. Podjęcie tematu związanego z Międzynarodowym Dniem Walki z Depresją jest kształtowanie wrażliwość na temat tej choroby.

 W Polsce depresja dotyka około 1,5 miliona osób w różnym wieku. Czas pandemii  z jakim przyszło nam obecnie się zmierzyć nasila zachowania depresyjne, dlatego tak ważne jest  uświadamianie młodzieży. Izolacja, nauka zdalna i brak kontaktu z rówieśnikami może przyczynić się do pojawienia się pierwszych objawów u młodych ludzi. Objawy te przybierają wiele różnych form .Głównymi czynnikami z jakimi można się spotkać  u osoby chorej na depresje jest drażliwość, pobudzenie, wybuchy gniewu czy też wyciszenie i izolacja. Bardzo często chorobie tej towarzyszy autoagresja, samookaleczanie, a także odurzanie się różnego rodzaju używkami takimi jak alkohol czy narkotyki.

W związku z tym w naszej jednostce, każdy z wychowawców przeprowadził w swojej grupie prelekcje dotyczącą Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją. Głównym celem było  uświadomienie młodzieży czym jest depresja, jak rozmawiać z osobami u których zauważono pierwsze objawy choroby,  jak należy ją leczyć oraz gdzie szukać pomocy? Przekazano numery telefonów do organizacji zajmujących się pomocą osobom chorym na depresje takich jak, Dziecięcy Telefon Zaufania, Rzecznik Praw Dziecka czy Niebieska lina. Podczas zajęć młodzież dowiedziała się, że depresja to choroba tym bardziej niebezpieczna, że często jej objawy mylone są ze złym zachowaniem lub buntem młodzieńczym. Na koniec zajęć każdy z uczniów otrzymał wcześniej wykonaną słodką stokrotkę, która stała się symbolem solidarności z chorymi na depresję.

 

Anna Balowska

 

11

 

21

 

31

 

41