Za nami pierwszy miesiąc działań w ramach projektu „Bezpieczeństwo ma pierwszeństwo” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Komisji Europejskiej - Europejski Korpus Solidarności. Marzec był dla młodzieży z Hufca Pracy w Nysie realizującej projekt, nie tylko czasem pożytecznie spędzonym ale także bardzo przyjemnym.

W ramach projektu odbyło się wiele spotkań, podczas których grupa inicjatywna nie tylko zdobywała, uzupełniała i poszerzała swoją wiedzę realizując przedsięwzięcia wynikające z założeń projektu, ale również dyskutowała nad nowymi pomysłami związanymi z omawianym przez nich tematem bezpieczeństwa.

Na początku pracy nad powierzonym zadaniem, grupa inicjatywna skupiła się na aktywnej promocji tematu bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej. Młodzież wykonała w tym celu plakaty informujące o realizacji projektu, które rozwiesiła w wielu miejscach w środowisku lokalnym m.in. w Hufcu Pracy w Nysie, Bibliotece Pedagogicznej w Nysie, Zespole Szkół Technicznych w Nysie, Ośrodku Pomocy Społecznej w Nysie, Przedszkolu przy Szkole Podstawowej nr 5 w Nysie oraz w klubie seniora „Senior + II” w Nysie. Grupa opublikowała również artykuły o projekcie m.in. na stronach Opolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP i Zespołu Szkół Technicznych w Nysie. Młodzież założyła też konta w mediach społecznościowych - na Facebooku (www.facebook.com/people/Bezpieczeństwo-Ma-Pierwszeństwo/100079793380120/)oraz na Instagramie (www.instagram.com/mapierwszenstwo/), na których systematycznie umieszczane są informacje na temat aktywności związanej z projektem.

Młodzież sporo czasu poświęciła również zdobywaniu i poszerzaniu swojej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych związanych z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. W tym celu, pod okiem opiekuna projektu, Pana Jerzego Kiełba, odbyły się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. Podczas tych spotkań młodzież zdobyła nie tylko podstawową wiedzę teoretyczną na temat pierwszej pomocy, odpowiednego wyposażenia apteczki i zasad resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ale zdobyła też wiele cennych umiejętności praktycznych. Grupa nauczyła się jak opatrywać rany poszkodowanym, sprawdzać stan przytomności poszkodowanych, wykonać ułożenie w pozycji bocznej ustalonej, pomagać osobom podczas omdlenia, ataku padaczki, udaru cieplnego czy słonecznego. Cenne okazały się też ćwiczenia, które polegały na odegraniu scenek ratowniczych i jednocześnie symulacji niebezpiecznych zdarzeń takich jak: złamania, krwotoki, zawał serca czy porażenie prądem elektrycznym. Zadania te bardzo pomogły w nauce odpowiednich zachowań i opanowania emocji w sytuacjach kryzysowych.

Wszystkie powyższe działania miały na celu jak najlepsze przygotowanie grupy inicjatywnej do samodzielnego udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przysposobienie do przekazywania swojej wiedzy dalej, mając na uwadze, iż w kolejnych miesiącach młodzież planuje zaprezentować nabyte umiejętności grupom odbiorców projektu - przedszkolakom, seniorom i społeczności lokalnej podczas zaplanowanych pokazów udzielania pierwszej pomocy.

Grupa inicjatywna rozpoczęła także prace nad „Kodeksem Pieszego i Rowerzysty” oraz „Bezpieczną Piosenką”, które będą zawierały najważniejsze informacje na temat bezpieczeństwa na drodze w odniesieniu do pieszych i rowerzystów. W tym celu instruktor wprowadził młodzież do zagadnień związanych z ruchem drogowym pieszych i rowerzystów, omawiając temat na podstawie obowiązujących przepisów.

Mając na uwadze zaplanowane zadania w miesiącu kwietniu, młodzież zajęła się również przygotowaniami do stworzenia prezentacji pod tytułem „Odblaski mają moc” i zrealizowania filmiku, których celem jest promowanie noszenia elementów odblaskowych zwiększających widoczność pieszych i rowerzystów na drogach. Grupa poczyniła również ustalenia zmierzające do przygotowania dwóch wersji gry „Koło Bezpieczeństwa”, która w dalszej perspektywie posłuży do przeprowadzenia warsztatów w dwóch grupach odbiorców, przedszkolaków w Przedszkolu przy Szkole Podstawowej nr 5 w Nysie i seniorów w klubie „Senior +II” w Nysie.

Jak możemy wnioskować po ilości zadań, których podjęła się młodzież tylko w pierwszym miesiącu realizacji projektu, i tych które planowane są na kolejny miesiąc, grupa zaangażowana w projekt ustawiła wysoko poprzeczkę przed sobą i jest bardzo ambitna. Gratulujemy młodzieży zapału i trzymamy kciuki za powodzenie w realizacji wszystkich zamierzonych celów. Jesteśmy przekonani, że podjęte inicjatywy są bardzo potrzebne społeczeństwu i staną się początkiem dobrych praktyk w społeczności lokalnej miasta Nysa. Z informacji uzyskanych od lidera grupy inicjatywnej wiemy, że młodzież spotyka się z niezwykle serdecznym przyjęciem i entuzjazmem odbiorców wobec proponowanych przez nią działań. Są to ważne informacje zwrotne potwierdzające społeczną korzyść realizowanego przez nich przedsięwzięcia i z pewnością stanowią dla grupy źródło motywacji do podejmowania dalszych inicjatyw.

Europejski Korpus Solidarności jest inicjatywą Komisji Europejskiej. Program umożliwia młodzieży w wieku od 18 do 30 lat rozwijanie zainteresowań, włączenie się w działania na rzecz innych, a także na stawianie pierwszych kroków na drodze kariery zawodowej. Celem Europejskiego Korpusu Solidarności jest także realizacja przez młodzież projektów promujących wartości europejskie, demokrację, postawę obywatelską i solidarność społeczną.

Małgorzata Machelska

aaaa274658033 4940500039372940 6371025322618122586 n

 

 

UNIA Logo

 

UNIA Razem