W zeszłym tygodniu uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Namysłowie wraz z wychowawcami w ramach kółka ekologicznego oraz zbliżającego się Dnia Ziemi udali się do Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego – ogród botaniczny założony we Wrocławiu w roku 1811 na terenie częściowo Ostrowa Tumskiego, częściowo odzyskanym po zburzonych na rozkaz Napoleona fortyfikacjach miejskich i po zasypanej północnej odnodze Odry (po tej odnodze rzeki pozostał w ogrodzie zbiornik wodny), ograniczonym dzisiejszymi ulicami Kanonią, Hlonda, Wyszyńskiego, Sienkiewicza i Świętokrzyską. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego położony jest po północnej stronie katedry Św. Jana Chrzciciela i kościoła Św. Krzyża, częściowo w obrębie historycznego Ostrowa Tumskiego, w odległości ok. 2 km od Rynku[1]. Atrakcją wrocławskiego Ogrodu jest jedna z największych na świecie (licząca ponad 250 taksonów) kolekcja subtropikalnych i tropikalnych roślin wodnych i błotnych, polecanych w literaturze do uprawy akwariowej. Dodatkowo na terenie Ogrodu znajduje się 11,5 tys. roślin i ich odmian, w tym rośliny górskie, skalne, wodne, błotne. Ogród Botaniczny ma rangę odrębnego instytutu Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, działa przy nim Muzeum Przyrodnicze, a sam Ogród Botaniczny został zarejestrowany jako pomnik historii oraz 29 pomników przyrody, czyli prawnie chronionych tworów przyrody ożywionej i nieożywionej, oznaczonych specjalną tabliczką z godłem państwowym oraz podpisem. Są wśród nich okazałe, drzewiaste cisy , miłorzęby , potężne dęby , platany , buki oraz unikatowy orzesznik pięciolistkowy i skrzydłorzech kaukaski[2].

Po przyjeździe na miejsce spacerowaliśmy po alejkach z pięknymi ekspozycjami kwiatów, krzewów, drzew oraz pośród stawów. Pokonując kolejne alejki przechodziliśmy do kolejnych działów tematycznych Ogrodu Botanicznego. Po drodze oprócz kwitnących różaneczników o różnych kwiatach oraz azalii spotykaliśmy również kępy wiosennych kwiatów. Po wyjściu z ogrodu zadowoleni i pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną. Wycieczka ta była ciekawa i na pewno wzbogaciła naszą wiedzę o roślinach.

 

Małgorzata Nowakowska

Patrycja Wąchała

 

11

 

21

 

31

 

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogr%C3%B3d_Botaniczny_Uniwersytetu_Wroc%C5%82awskiego

[2] https://pik.wroclaw.pl/miejsca/ogrod-botaniczny-uniwersytetu-wroclawskiego/