Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) od lat formalnie uznaje korzystny wpływ kontaktu ze zwierzęciem na zdrowie człowieka. Bardzo często, obcowanie ze zwierzęciem jest skuteczną metodą leczenia i rehabilitacji, zarówno chorób somatycznych, jak i problemów psychologicznych.

Nie każdy wie, że kontakt z przedstawicielem braci mniejszej jest zbawienny w przypadku chorób wieńcowych, łagodzenia bólu, chorób psychicznych i w geriatrii. Udowodniono, że kontakt ze zwierzętami ma wpływ na obniżenie tętna i ciśnienia krwi. [1]

Najczęściej ludzie obcują z czworonogami. Obecność psa, czy kota w życiu codziennym może mieć istotne znaczenie na rozwój człowieka, zarówno fizyczny jak i emocjonalny, psychiczny. Pies jest zwierzęciem często uznawanym za członka rodziny. Z jednej strony, jako codzienny obowiązek, z drugiej, "idealny powiernik", przytulanka, towarzysz zabaw - może stać się lekiem na niepokoje psychiczne właściciela, wyrobić w nim opiekuńczość, odpowiedzialność, czy wrażliwość na potrzeby istot żywych, w tym także drugiego człowieka.

W ramach współpracy ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Nysie naszą placówkę odwiedził „Kostek”. Grupa młodzieży, klas VII i VIII wzięła udział w zajęciach poprowadzonych przez licencjonowanego dogoterapeutę, Panią Barbarę Sydorko-Czarnik. Obcowanie z Kostkiem rozpoczęło się od poznania zasad obowiązujących w kontakcie z psem. Ustalenie reguł spotkania  było konieczne, aby każda ze stron czuła się komfortowo. Uczestnicy poznali historię Kostka, a on sam zaprezentował im swoje możliwości i umiejętności. Pod bacznym nadzorem dogoterapeuty, nasi uczestnicy wchodzili w interakcje z Kostkiem. Każdy miał możliwość pogłaskania psa, „rozmowy z  nim”, czy nagrodzenia go za wykonane ćwiczenie mięsnym przysmakiem. Po zajęciach wszystkim dopisywał dobry humor, a atmosfera spokoju i odprężenia unosiła się w powietrzu. Jedno jest pewne, Kostek jest bardzo mile widzianym zwierzęciem w naszym hufcu i na pewno jeszcze nie raz go do nas zaprosimy.

 

Magdalena Sosin

 

16524310567251

 

16524311384741

 

16524312990371

[1] https://psychologia.edu.pl/czytelnia/58-maestwo-i-rodzina/666-zwierze-w-rodzinie-a-przystosowanie.html