Uczestnicy OHP w Prudniku wraz z wychowawca i przewodnikiem regionu opolskiego uczestniczyli w imprezie kulturalno-oświatowej, na której mieli okazję zapoznać się z historią założenia miasta oraz powstania rzemiosła i przemysłu włókienniczego.

Przewodnik swoją podróż zaczął od centrum miasta Prudnik, gdzie omówił najważniejsze zabytki. Następnie odwiedzili najstarszy zabytek - Wieżę Woka. Głównym celem przewodnika było zapoznanie uczestników z historią przemysłu znanego na całym świecie. W tym celu odwiedzili Centrum Tradycji Tkackich oraz wystawę tematyczną o kilkuwiekowej tradycji włókienniczej.

Prudnik to małe miasto o wielkiej tradycji. Początki założenia miasta sięgają roku 1255 i od początku  żyli tu flandryjscy tkacze. Już w 1727 założono tu manufakturę płócienniczą a miasto otrzymało 10-letnią wyłączność na produkcję białego płótna. Od 1824 roku w mieście zaczęły funkcjonować zakłady włókiennicze, przędzalnia wełny oraz tkalnia, w której produkowano pościele i obrusy stołowe. Początkowo produkcja odbywała się na siedmiu krosnach a 10 lat później było ich już trzydzieści. W historii Prudnika zapisały się rodziny Franklów i Pinkusów, które budując na długotrwałej miejskiej tradycji tkackiej założyły znaną w całej Europie fabrykę tekstylną. 

 

Beata Repich

 

collage1.1

 

collage2.1

 

collage3.1

 

collage4.1

 

collage5.1

 

collage6.1