Po agresji Rosji na Ukrainę, w naszym kraju rozpoczęło się daleko idące, społeczne i instytucjonalne wsparcie dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z działaniami wojennymi. Kadra Opolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP wraz z młodzieżą od początku angażowała się w różne formy pomocy dla Ukrainy. Były to m.in. zbiórki żywności, odzieży, leków oraz organizacja koncertów charytatywnych w Opolu i Oleśnie. Oczywistym więc było dla kadry OWK OHP wzięcie udziału w konkursie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2023”, w ramach Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2025.

27 maja 2022 r. uzyskaliśmy rekomendację do otrzymania środków finansowych i organizacji wsparcia w ramach konkursu ogłoszonego przez MRiPS. Okazało się, że Opolska Wojewódzka Komenda OHP była jedyną instytucją z województwa opolskiego i jedyną jednostką organizacyjną OHP, która otrzymała dofinansowanie.

Przez ostatnie 6 miesięcy kadra OWK OHP dokładała wszelkich starań, by krok po kroku realizować zadania projektowe. Nad całością działań od początku czuwali Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży – pan Tomasz Górny, Kierownik Rozwoju Zawodowego – pani Celina Szymik oraz specjalista ds. programów/koordynator projektu - pani Iwona Maszczyk. Do działań włączony został również Zespół Rozwoju Zawodowego OWK OHP, Doradca Eures, Mobilne Centrum Informacji Zawodowej oraz Młodzieżowe Centra Kariery z Prudnika, Nysy, Kędzierzyna-Koźla, Kluczborka i Namysłowa.

Rekrutując uczestników projektu ogromne wsparcie Opolska Wojewódzka Komenda OHP otrzymała m.in. od lokalnych samorządów, Uniwersytetu Opolskiego, urzędów pracy, ośrodków pomocy społecznej, Stowarzyszenia „Skrzydła Pomocy”, Stowarzyszenia integracji polsko-ukraińskiej FENIKS i Tymczasowego Ośrodka Wsparcia Ukrainy. Dzięki współpracy udało się uruchomić 6 grup projektowych, które łącznie pomocą objęły 110 osób.

Projekt przewidywał kilka form wsparcia, które miały wzmocnić aktywizację zawodową obywateli Ukrainy na polskim rynku pracy. Działania rozpoczęto od 64-godzinnego kursu języka polskiego dla wszystkich beneficjentów. Uczestnicy projektu wzięli również udział w szkoleniach zawodowych. Najczęściej wybierane kursy to kosmetyczka, opiekunka dziecięca, księgowość oraz kadry i płace. Udało się także zrealizować kurs florystyczny, masażu oraz operatora wózka widłowego. Kolejną formą wsparcia były trzymiesięczne staże zawodowe, z których skorzystało blisko 70 osób, trafiając do opolskich firm, instytucji i urzędów. Beneficjenci projektu otrzymali również wyprawkę w wysokości 500 zł na zakup ubrań. Spośród 110 uczestników projektu 30 osób już otrzymało oferty zatrudnienia na Opolszczyźnie, pozostała część jest w trakcie staży zawodowych, które mają zakończyć się jeszcze w grudniu br.

9 grudnia w Prudnickim Ośrodku Kultury odbyła się konferencja podsumowująca projekt pod patronatem Minister Rodziny i Polityki Społecznej, pani Marleny Maląg. W wydarzeniu wzięło udział blisko 80 osób, m.in. przedstawiciele Ministerstwa, Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Burmistrz i Zastępca Burmistrza Prudnika, dyrektorzy szkół i urzędów z województwa opolskiego oraz pracodawcy, beneficjenci i konsultanci biorący udział w projekcie. Prezentację zawierającą krótką charakterystykę projektu oraz jego rezultaty przedstawił Dyrektor CEiPM w Opolu – pan Tomasz Górny oraz doradcy zawodowi i pośrednicy pracy realizujący działania projektowe w poszczególnych Młodzieżowych Centrach Kariery.Ważnym elementem konferencji były wystąpienia beneficjentów projektu, którzy wykorzystując umiejętności nabyte podczas kursów języka polskiego, w zrozumiały dla wszystkich sposób opowiedzieli o swoich własnych odczuciach związanych z uczestnictwem w projekcie.

Na końcową ocenę efektywności zadania „Równi na rynku pracy” jeszcze poczekamy, natomiast osiągnięte dotychczas cele sugerują, że zakończy się on sporym sukcesem. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w jego realizację, a beneficjentom życzymy powodzenia w życiu prywatnym i zawodowym.

Podsumowując, cytujemy fragment listu pani minister Marleny Maląg, skierowanego do uczestników spotkania: „Z zadowoleniem objęłam konferencję podsumowującą projekt „Równi na rynku pracy” patronatem honorowym. Jestem przekonana, że dzięki obecności przedstawicieli służb zatrudnienia, ekspertów i praktyków, to wydarzenie zachęci do uzupełniania zasobów naszego rynku pracy o pracowników zagranicznych, zaś cudzoziemcom pomoże się u nas odnaleźć”.

 

Małgorzata Błażejowska-Baklarz

Agnieszka Ryfińska

 

 

aaaIMG 20221212 WA0032

aaaIMG 8181

aaaIMG 8227

aaaIMG 20221209 WA0001

aaaIMG 8229

aaaIMG 20221212 WA0047

aaaIMG 20221212 WA0050

aaaIMG 20221212 WA0067

aaaIMG 8187

aaaIMG 8189

aaaIMG 8198

IMG 20221212 WA0038

IMG 20221212 WA0040

IMG 20221212 WA0041

aaaIMG 8206

aaaIMG 8220

aaaIMG 8281

aaaIMG 8259

aaaIMG 8266

aaaIMG 8274

aaaIMG 8278

aaaIMG 8269